ROK SZKOLNY 2024/2025
OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY "JESTEM MAŁYM PRZYJACIELEM PRZYRODY"
W grudniu 2024 r. w ramach realizacji działań Ogólnopolskiego Projektu edukacyjnego, pt. „Jestem małym przyjacielem przyrody” dzieci 6 letnie z grupy „Żabki” podjęły się zadania, żeby pomóc zwierzętom przetrwać nadchodzącą zimę. Wykonały karmniki dla ptaków, które następnie powiesiły na drzewach w ogrodzie przedszkolnym. Podczas robienia karmników towarzyszył dzieciom Eko-Stworek, grupowy przyjaciel przyrody.
W listopadzie 2024 r. w ramach realizacji działań Ogólnopolskiego Projektu edukacyjnego, pt. „Jestem małym przyjacielem przyrody” dzieci z grupy „Biedronki” i „Króliczki” stworzyły ścieżkę sensoryczną z darów jesieni i przechodząc przez ścieżkę stymulowały receptory znajdujące się w stopach. Poprzez wrażenia dotykowe dzieci rozwijały motorykę dużą, zmysł równowagi i koordynację ruchową. Ponadto dzieci 3 –letnie z grupy „Biedronki” rozwijały również zmysł smaku próbując i rozróżniając różne owoce i warzywa. Z kolei dzieci z grupy „Pieski” i „Słoneczka” uczestniczyły w zabawie „Mały artysta”, podczas której tworzyły kompozycje z materiałów przyrodniczych, np. jesiennych liści, kasztanów, żołędzi, dyń, itp. Podczas wszystkich ekologicznych zabaw przedszkolakom towarzyszył Eko-Stworek, grupowy przyjaciel przyrody.
KONKURS EKO-STWOREK
Dnia 30 października 2024 r. został rozstrzygnięty wewnątrzprzedszkolny konkurs plastyczny, pt. „Eco-Stworek”, który był zorganizowany w ramach realizacji działań ekologicznych, w oparciu o realizację projektu „Jestem małym przyjacielem przyrody”. Konkurs skierowany był do wszystkich dzieci z naszego przedszkola i ich rodzin, a polegał na zaprojektowaniu i wykonaniu maskotki małego przyjaciela przyrody z materiałów wtórnych lub niepotrzebnej odzieży. W konkursie wzięły udział wszystkie grupy wiekowe. Wpłynęło 47 prac wykonanych przez dzieci z pomocą członków rodziny. Wszystkie wykonane „Eco-Stworki” były piękne, pomysłowe, kreatywne i zgodne z tematem. Spośród przekazanych prac komisja wyłoniła 7 laureatów konkursu, po jednym z każdej grupy przedszkolnej, którzy otrzymali wyróżnienia i nagrody rzeczowe.
Wyróżnienia zdobyły następujące dzieci:
- Mikołaj Szczepkowski z grupy „Biedronki”
- Kalina Stawiecka z grupy „Sówki”
- Wojciech Warda z grupy „Pieski”
- Igor Maksymik z grupy „Króliczki”
- Melania Kleinschmitd z grupy „Misie”
- Emilia Chołody z grypy „Słoneczka”
- Bartosz Iwanowicz z grupy „Żabki”.
Pozostałe dzieci biorące udział w konkursie otrzymały dyplomy i drobne upominki. Wyróżnione prace - „Eco-Stworki” pozostaną w przedszkolu i jako grupowe „maskotki” będą pomagać dzieciom w realizacji działań ekologicznych.
Dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom za wzięcie udziału w konkursie.
"DZIEŃ DRZEWA"
W październiku 2024 r. dzieci z naszego przedszkola obchodziły Światowy Dzień Drzewa. Z tej okazji odbyło się spotkanie z leśnikiem, p. Mateuszem z Nadleśnictwa w Bartoszycach, który zaprezentował film edukacyjny na temat różnych gatunków drzew rosnących w polskich lasach. Dzieci dowiedziały się, dlaczego należy sadzić drzewa i o nie dbać oraz jak ważne są drzewa dla ekosystemu. Ponadto dzieci 6-letnie wspólnie z leśnikiem posadziły drzewo w ogrodzie przedszkolnym. Podczas obchodów Dnia Drzewa przedszkolaki wykonywały także różne prace plastyczne.
"#SPPRZĄTAMY DLA POLSKI"
Dnia 07 października 2024 r. dzieci z naszego przedszkola z wielką radością i ochotą wzięły udział w VIII edycji Ogólnopolskiej akcji „#Sprzątamy Dla Polski” Organizacji pozarządowej. W trosce o czystość naszej planety i Polski, przedszkolaki posprzątały tereny zielone w okolicy swojego przedszkola.
"PRZYTUL SIĘ DO DRZEWA"
We wrześniu 2024 r. dzieci z naszego przedszkola przyłączyły się do Ogólnopolskiej Kampanii „PRZYTUL SIĘ DO DRZEWA”- edycja 2024. Poprzez udział w akcji zorganizowanej przez Strażników Lasów, chcemy pokazać, że los lasów nie jest nam obojętny i otaczamy drzewa swoją miłością. Celem kampanii było wykonanie zdjęć osób tulących się do drzewa tworząc w ten sposób największy na świecie EKO KOLAŻ ze zdjęć. Finał akcji odbędzie się 10 października w Międzynarodowy Dzień Drzewa. Tego dnia Strażnicy Lasów zaprezentują na swojej stronie internetowej EKO KOLAŻ powstały z wszystkich wykonanych i przesłanych zdjęć.
ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ SAMOCHODU
23.09.2024 r. dzieci i rodzice z grupy „Słoneczka” uczestniczyli w akcji „Światowy Dzień bez Samochodu”, mającej na celu dbanie o środowisko i zdrowe powietrze. Zachęcaliśmy dzieci i rodziców do poruszania się, szczególnie w tym dniu, innymi środkami pojazdu, nie wydalającymi emisji spalin. Ponadto wspólnie z dziećmi wykonaliśmy plakat ilustrujący ilość przedszkolaków, które przyszły do przedszkola pieszo lub poruszały się rowerem i hulajnogą oraz dzieci, które mimo szczerych chęci przyjechały do przedszkola samochodem, ale przynajmniej niewielki odcinek od parkingu do przedszkola pokonały pieszo. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za aktywny udział w akcji i zachęcamy do poruszania się bardziej ekologicznymi środkami transportu nie tylko dzisiaj, ale i na co dzień.
ROK SZKOLNY 2023/2024
SPOTKANIE Z ORNITOLOGIEM
W czwartek 25 kwietnia „Biedronki” odwiedził Pan Mateusz Szulc, który jest ornitologiem. Opowiedział dzieciom o swojej pasji, pokazał narzędzia, niezbędne do obserwacji ptaków. Przedszkolaki poznały także wybrane gatunki ptaków i ich domy. Dla utrwalenia wiedzy, każdy dostał obrazki ptaków do pokolorowania. Na koniec wszyscy razem własnoręcznie złożyli budkę lęgową, która zawiśnie w naszym przedszkolu. To było bardzo ciekawe spotkanie, Biedroneczki miały bardzo dużo pytań na temat życia ptaków, ich obserwacji i ochrony. Bardzo dziękujemy Panu Mateuszowi za wizytę!
EKOLOGICZNE TORBY
Dzieci 5-letnie z grupy „Słoneczka” wiedzą, jak dbać o naszą planetę. Przedszkolaki segregują odpady do odpowiednich pojemników, poznały zasady recyklingu dając drugie życie torbom ekologicznym materiałowym i papierowym, które ozdobiły według własnego pomysłu. Brawo „Mali Przyjaciele Przyrody”!
POWITANIE WIOSNY
Dnia 21 marca wszystkie dzieci z naszego przedszkola świętowały Powitanie Wiosny. Tego dnia każdy przedszkolak miał na sobie elementy wiosenne, o których opowiedział swoim kolegom i koleżankom. Z każdej grupy dobiegały dźwięki piosenek o tematyce wiosennej, które towarzyszyły wesołym zabawom i konkursom. Następnie dzieci wykonały wiosenne prace plastyczne i w kolorowym korowodzie wyruszyły na spacer w okolice naszego przedszkola. Grając na przygotowanych własnoręcznie instrumentach muzycznych, przegoniły zimę, której symbolem była niesiona Marzanna. Ponadto wszyscy głośno skandowali hasło: "Żegnaj Zimo - Witaj Wiosno!" i w wiosennym już nastroju powrócili do przedszkola. Mamy nadzieję, że dzięki naszym przedszkolakom, wiosna zagości u nas na dobre i obdarzy ciepłymi, słonecznymi dniami.
DZIEŃ DINOZAURA
26 lutego w przedszkolu obchodzony był "Dzień Dinozaura". Dzieci odbyły niezwykłą podróż do świata prehistorycznych gadów. Poznały niektóre gatunki dinozaurów. Dowiedziały się, kiedy żyły, czym się żywiły i jak wyglądały. Poznały pracę archeologa oraz paleontologa. Brały udział w różnych zabawach ruchowo-naśladowczych, plastycznych. „Słoneczka” wzięły udział w wykopaliskach, dzięki którym zobaczyły jak wyglądają szkielety niektórych dinozaurów. „Króliczki” przyniosły z domu swoje ulubione dinozaury, o których chętnie opowiadały. Ćwiczyły przeliczanie, sylabizowanie. Wykonały dużego triceratopsa i umieściły go przed swoją salą. „Pieski” obejrzały film edukacyjny o dinozaurach, bawiły się podczas zabawy rytmicznej za pośrednictwem Internetu oraz przy piosenkach z repertuaru dziecięcego. Na koniec wzięły udział w podsumowaniu swojej wiedzy na temat dinozaurów rozwiązując zagadki.To był dzień pełen nauki i dobrej zabawy.
"KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY"
W bieżącym roku szkolnym 2023-2024 rozpoczęliśmy po raz drugi realizację programu ekologicznego „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, który kształtuje w dzieciach wrażliwość na otaczający je świat oraz szacunek do środowiska. Celem programu jest nauka podstawowych zasad życia w zgodzie z naturą: ochrona środowiska, klimatu, recykling, szacunek do roślin i zwierząt, właściwe odżywienie oraz aktywne spędzanie czasu. W tym roku w ramach programu dzieci zrealizują 6 misji tematycznych:
- Misja Przedszkole. Na tropie zmian klimatycznych.
- Misja Dom. Na tropie eko nawyków
- Misja Sklep. Na tropie mądrych zakupów
- Misja Las. Na tropie roślin i zwierząt
- Misja Zielona Energia. Na tropie odnawialnych źródeł energii
- Misja Pola i Łąki. Na tropie zapylaczy.
W maju przedszkolaki przystąpiły do ostatniej szóstej Misji Programu Kubusiowi Przyjaciele Natury. Podczas wykonywania działań Misji -„Łąki i pola. Na tropie zapylaczy”, dzieci dowiedziały się,że rolnictwo jest bardzo ważne, ponieważ dostarcza nam pożywienia nie tylko w postaci owoców i warzyw, ale także innych produktów, tj. mleko, sery, jajka, mąka, chleb. Ponadto dzieci dowiedziały się co to są zapylacze. Do tego, aby powstały owoce i warzywa potrzebne są malutkie stworzenia, czyli owady, które zapylają kwiaty i dzięki temu powstają owoce i warzywa.Przedszkolaki oglądały obrazki różnych owadów zamieszkujących łąkę, poznały ich nazwy.Kubuś przekazał dzieciom, że na łące żyje bardzo dużo różnych zwierząt, niezliczona ilość gatunków i bardzo dużo różnych gatunków roślin,dzięki temu mieszkające na niej zwierzęta mają co jeść i gdzie mieszkać.Jeśli na łące zabraknie różnych roślin, to zwierzęta, które się nimi żywią, będą głodne i mogą umrzeć.Niestety, ale na świecie jest coraz mniej łąk i dzikich terenów, co powoduje, że zwierzęta, w tym zapylacze mają mniej jedzenia. Dlatego powinniśmy dbać o łąki i ich bioróżnorodność, nie zabudowywać ich oraz nie wypalać traw na wiosnę.Dzieci na podstawie obrazków wymyślały sposoby, jak pomóc zapylaczom, m.in. należy sadzić rośliny kwitnące, zostawiać bardziej dzikie miejsca w ogrodzie, siać łąki kwietne, zrobić domek dla owadów w ogrodzie lub na balkonie i nie zabijać zapylaczy. Podczas zajęć dzieci wykonały prace plastyczną „Łąkę”, robiły pszczółki, rozpoznawały i nazywały owoce i warzywa, oglądały bajkę, pt. „Na łące” oraz wysłuchały piosenki –„O naturę warto dbać”. W tym roku szkolnym żegnamy już Kubusia i dziękujemy za wspólną zabawę, naukę i poznanie świata przyrody.
W kwietniu przedszkolaki przystąpiły do kolejnej Misji z Kubusiem. Podczas realizacji Piątej Misji, pt. „Zielona energia - na tropie odnawialnych źródeł energii”, dzieci dowiedziały się, czym są odnawialne źródła energii, skąd pochodzi „zielona energia”, jak działają elektrownie wiatrowe i wodne oraz jakie korzyści dla ludzi i Ziemi płyną z takich elektrowni. Kubuś w swoim liście do dzieci napisał, że energię można czerpać z natury, czyli z wody, słońca i wiatru. Te źródła energii nazywane są źródłami „zielonej energii”, co oznacza, że wytwarzany z nich prąd nie szkodzi naturze i nie zanieczyszcza powietrza. Ponadto źródła „zielonej energii” mają bardzo ważną cechę - są odnawialne, co oznacza, że nigdy się nie kończą i mogą być używane przez długi czas. Podczas zajęć dzieci poznały różne źródła energii, tj. panele fotowoltaiczne, które zamieniają światło słoneczne na energię elektryczną, wiatraki, które obracają się na wietrze i wytwarzają energię elektryczną oraz elektrownię wodną, gdzie siła napływającej wody obraca turbiny, a one wytwarzają prąd. Ponadto dzieci dopasowywały obrazki w pary, na których znajdywały się różne źródła energii używane dawniej i dobierały je z obrazkami, na których były odnawialne źródła energii. Przedszkolaki wykonały także kartę pracy, na której łączyły kropki od odnawialnych źródeł energii, w taki sposób, żeby doprowadzić przewodami prąd do domu.
W marcu przedszkolaki przystąpiły do kolejnych działań Programu Kubusiowi Przyjaciele Natury. Podczas wykonywania Czwartej Misji „Las - na tropie roślin i zwierząt”, dzieci dowiedziały się, jak bardzo do życia potrzebne są nam zwierzęta i rośliny oraz jak należy o nie dbać. Wszystkie elementy natury, takie jak: rośliny, zwierzęta, grzyby, skały, woda, powietrze, słońce, składają się na większą całość i zależną od siebie. Jeśli któregoś z tych elementów zabraknie, wpływa to niekorzystnie na inne elementy. Dlatego należy dbać o wszystkie, nawet najdrobniejsze stworzenia czy rośliny. Przedszkolaki dowiedziały się, że obecnie w Polsce i na świecie wiele gatunków roślin i zwierząt jest zagrożonych wyginięciem. Dlatego niektóre z nich są objęte ochroną prawną. To znaczy, że w przypadku roślin nie wolno ich niszczyć, wykopywać, ścinać i zrywać, a w przypadku zwierząt zabronione jest ich męczenie, łapanie czy zabijanie, a także płoszenie czy umyślne niszczenie ich gniazd. Podczas tej Misji dzieci obejrzały film edukacyjny, pt. „Dbaj o rośliny i zwierzęta. Dla Ziemi trzeba żyć lepiej”, wykonały kartę pracy oraz pracę plastyczną o drzewach i zwierzętach, które pożytecznie wpływają na środowisko. Przedszkolaki poznały także zwierzęta i rośliny, które są pod ochroną. W niektórych grupach powstały pudełka na skarby Kubusiowych Przyjaciół Natury, w których dzieci umieszczać będą skarby przyrody przyniesione z wycieczek do parku lub lasu.
W lutym 2024 r. przedszkolaki realizowały trzecią misję „Sklep”–„Na tropie mądrych zakupów i życia w zgodzie z naturą”. W tym miesiącu Kubuś zachęcał dzieci do dbania o siebie i planetę, poprzez ruch i zdrowe odżywianie. Kubuś nauczył dziecijak mądrze robić zakupy, wyjaśnił, dlaczego warto jeść owoce i warzywa oraz jak ważny dla zdrowia jest ruch i ćwiczenia. Podczas zajęć dzieci bawiły się w sklep. Nauczyły się planować zakupy, czyli najlepiej się przygotować, żeby kupić same potrzebne rzeczy. Dzieci wykonywały torby z papieru oraz rozmawiały o tym, jak w sposób ekologiczny można wybrać się do sklepu na zakupy. Dzieci wykonały talerz żywności, na którym przykleiły różne produkty. Bez wątpienia owoce i warzywa są bardzo zdrowe i stanowiły zdecydowaną większość na skomponowanych talerzach.Przedszkolaki dowiedziały się, że to co jemy ma wpływ na nasze zdrowie, akażdy produkt, który spożywamy, ma w sobie takie składniki odżywcze, których nasz organizm potrzebuje do funkcjonowania. Spożywanie produktów w odpowiedniej ilości oraz aktywność fizyczna są kluczem do prawidłowego rozwoju naszego organizmu i zdrowia.
W styczniu 2024 r. przedszkolaki realizowały drugą misję „Dom” – „Na tropie ekonawyków”. Tym razem Kubuś nauczył dzieci oszczędzania. Żeby dbać o środowisko, należy zarówno w domu jak i w przedszkolu oszczędzać prąd i wodę. Kubuś zwrócił uwagę również na zabawki, których nie należy wyrzucać, gdy się znudzą lub zepsują i w ten sposób zaśmiecać Ziemi. Stare zabawki można oddać, posłużą jeszcze innym dzieciom. W ten sposób najmłodsi mogą dbać o naturę. Podczas tej misji przedszkolaki, również dowiedziały się, jak należy prawidłowo segregować odpady oraz tego, że niektóre śmieci można wykorzystać do produkcji innych przedmiotów codziennego użytku. Wiedza zdobyta podczas Misji „Dom” jest codziennie wykorzystywana przez dzieci. Oszczędzanie i segregowanie odpadów w przyszłości stanie się pożytecznym nawykiem wszystkich dzieci.
W grudniu 2023 r. przedszkolaki w dalszym ciągu realizowały pierwszą misję – „Na tropie zmian klimatycznych”. Tym razem dowiedziały się od Kubusia, dlaczego zmienia się klimat na Ziemi i jak można temu przeciwdziałać. Dzieci zrozumiały, że Ziemia coraz bardziej się ociepla, co ma wpływ na zmianę klimatu w różnych częściach świata. W dużej mierze przyczynia się do tego człowiek. Dymy z kominów fabryk i domów, spaliny wydobywające się z rur wydechowych samochodów i silników samolotów to trujące gazy cieplarniane, przez które na ziemi jest coraz cieplej. Przedszkolaki już wiedzą, że mogą przysłużyć się do zatrzymania zmian klimatycznych poprzez dbanie o środowisko na Ziemi, np. jeżdżenie na rowerze zamiast samochodem, segregowanie odpadów, oszczędzanie prądu i wody, sadzenie różnych roślin i drzew, naprawianie zepsutych rzeczy a nie ich wyrzucanie. Misja 1 – „Na tropie zmian klimatycznych” została zakończona, ale przedszkolaki będą codziennie wdrażać cenne rady Kubusia w przedszkolu i w domu, żeby zapobiegać zmianom klimatycznym.
W listopadzie przedszkolaki realizowały pierwszą misję –„Na tropie zmian klimatycznych”. Podczas tych zajęć rozmawiały o pogodzie i klimacie. Obserwowały pogodę na zewnątrz, następnie określały czy jest zimno, czy ciepło a także rysowały kredkami zaobserwowaną przez siebie pogodę. Przedszkolaki przekonały się, że pogoda bywa zmienna. Wcieliły się w rolę prezenterów telewizyjnych i przedstawiały prognozę pogody dla swoich rówieśników z grupy. Ponadto dzieci poznały strefy klimatyczne występujące na Ziemi. Dowiedziały się, że nie wszędzie na Ziemi są takie same pory roku jak u nas w Polsce i nie wszędzie obserwujemy te same zjawiska pogodowe. Są miejsca, w których jest wiecznie mroźno, a są też takie obszary, w których panują upały i nigdy nie spadł tam śnieg. Dzieci dowiedziały się, że klimat się zmienia i dlaczego na Ziemi jest coraz goręcej, co nie wpływa pozytywnie na życie roślin, zwierząt i ludzi na Ziemi. A co można zrobić, żeby zatrzymać zmiany klimatyczne…? Tego przedszkolaki dowiedzą się od Kubusia już podczas kolejnych zajęć w grudniu.
DZIEŃ DRZEWA
Co roku 10 października w Polsce obchodzimy Dzień Drzewa, który jest ważnym elementem edukacji ekologicznej. Z tej okazji w naszym przedszkolu gościliśmy Pana Mateusza Wronę, leśnika z Nadleśnictwa w Bartoszycach który podzielił się z nami opowieściami o swojej pracy. Dzieci miały okazję dowiedzieć się, jakie mamy gatunki drzew i jak ważne są drzewa dla naszej planety. Na koniec spotkania zasadzone zostało drzewko w przedszkolnym ogrodzie. To niezapomniane doświadczenie, które z pewnością zaszczepiło w naszych przedszkolakach miłość do natury i dbałość o nią przez cały rok.
#Sprzątamy dla Polski!
4 października odbyła się kolejna edycja akcji #SprzątamyDlaPolski! Akcja pod Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, skierowana jest do przedstawicieli młodego pokolenia, którzy troszczą się o środowisko i klimat naszego kraju. Nasze przedszkolaki przyłączyły się do organizowanej w całej Polsce akcji i dzielnie posprzątały w okolicy przedszkola.
Przytul się do drzewa!- udział w ogólnopolskiej kampanii ekologicznej
Nasze przedszkole przyłączyło się do ogólnopolskiej kampanii "Przytul się do drzewa" 2023, która ma celu zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach, uczula na rzeczy, które mogą nieświadomie doprowadzić do pożaru. Chceliśmy pokazać, że kochamy drzewa , a los lasów nie jest nam obojętny. Chrońmy drzewa!
ROK SZKOLNY 2022/2023
#SprzątamyDlaPolski!
21 kwietnia podczas obchodów Dnia Ziemi dzieci z naszego przedszkola przyłączyły się do V edycji wiosennej Ogólnopolskiej Akcji #SprzątamyDlaPolski! Organizatorem Akcji jest Stowarzyszenie Dla Polski, a głównym Honorowym Patronem akcji jest Pan Premier Mateusz Morawiecki. W trosce o czystość i piękno naszej Ojczyzny przedszkolaki zaangażowały się w sprzątanie terenów zielonych w okolicy naszego przedszkola.
"DZIEŃ ZIEMI"
21 kwietnia obchodziliśmy w naszym przedszkolu Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym dniu wszystkie dzieci przyszły do przedszkola ubrane w kolorze zielonym. Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach, których celem było promowanie postaw proekologicznych oraz budowanie odpowiedzialności za naszą planetę. Już od najmłodszych lat, poprzez świętowanie tego dnia, pokazujemy dzieciom, jak ważna dla nas wszystkich jest Ziemia, wskazujemy zagrożenia i uczymy, jak dbać o naszą planetę. Podczas zajęć dzieci obejrzały film edukacyjny na stronie internetowej, pt.„Karolek i Dzień Ziemi”, następnie uczestniczyły w zabawach ekologicznych, m.in. odpowiadały na pytania związane z zagrożeniami wywoływanymi przez działalność człowieka, wskazywały sposoby ochrony środowiska przyrodniczegona Ziemi, segregowały odpady i wrzucały do odpowiedniego pojemnika. Po zajęciach przedszkolaki ze wszystkich grup zaopatrzone w rękawiczki i worki na śmieci wzięły udział w Akcji „Sprzątania Świata”, którą zorganizował Urząd Miasta w Bartoszycach. Dzieci bardzo zaangażowały się w tę akcję i dokładnie posprzątały przydzielone tereny zielone w okolicy naszego przedszkola. Wyrażamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków i będą wiedziały, że należy dbać i szanować naszą przyrodę nie tylko jeden dzień w roku.
"KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY"
W marcu 2023 r. rozpoczęliśmy realizację programu ekologicznego „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Celem programu jest nauka podstawowych zasad życia w zgodzie z naturą: ochrona środowiska, klimatu, recykling, szacunek do roślin i zwierząt, właściwe odżywienie oraz aktywne spędzanie czasu. W ramach programu dzieci realizują 4 misje tematyczne. W marcu przedszkolaki zrealizowały pierwszą misja –„Na tropie zmian klimatycznych”. Podczas zajęć przedszkolaki rozmawiały o pogodzie i klimacie. Dowiedziały się, że pogoda bywa zmienna oraz poznały strefy klimatyczne występujące na Ziemi. Wcieliły się w rolę prezenterów telewizyjnych i przedstawiały prognozę pogodę. Uczestniczyły w zabawie ruchowej z kostką geometryczną, którą wykonały samodzielnie. Dzieci dowiedziały się, dlaczego na Ziemi jest coraz goręcej i co można zrobić, żeby zatrzymać zmiany klimatyczne. Ponadto przedszkolaki obejrzały film edukacyjny „Dbaj o naturę. To się podwójnie opłaca” oraz razem z Kubusiem grały w gry ekologiczne.
W kwietniu 2023 r. przedszkolaki zrealizowały drugą misję – „Dom - na tropie ekonawyków”. Podczas zajęć przedszkolaki rozmawiały o oszczędzaniu. Wysłuchały piosenki, pt. „Oszczędzamy i o naturę dbamy”. Odpowiadały na pytania, dlaczego warto oszczędzać prąd, wodę oraz po co należy segregować odpady i czy odpady mogą się jeszcze na coś przydać? Przedszkolaki wykonały pomieszczenia jakie znajdują się w domu i rozmawiały o tym, w jaki sposób można oszczędzać w domu w trosce o naszą planetę. Żeby dbać o czystość Ziemi w naszych domach należy również segregować odpady. Kubuś opowiedział o tym w filmie edukacyjnym, pt. "Segregujemy śmieci. Co gdzie i po co wrzucamy”. Dzieci dowiedziały się do jakich pojemników należy wrzucać odpowiednie odpady oraz o tym, że dzięki segregacji z niektórych odpadów można zrobić coś nowego i pożytecznego a wytworzenie nowego produktu to recykling. Ponadto chętne dzieci zagrały z Kubusiem w gry ekologiczne.
W maju przedszkolaki realizowały działania Kubusiowi Przyjaciele Natury. Podczas wykonywania Trzeciej Misji „Sklep - na tropie mądrych zakupów i życia w zgodzie z naturą”, przedszkolaki dowiedziały się jak mądrze robić zakupy, dlaczego mówi się, że ruch to zdrowie oraz dlaczego warto jeść owoce i warzywa. Podczas zajęć przedszkolaki wysłuchały listu od Kubusia oraz obejrzały film edukacyjny, pt. „Dbaj o ruch i odżywianie. Bo bieganie i skakanie to energii wyzwalanie”. Następnie przygotowały się do zabawy w sklep, wykonały torbę na zakupy z papieru i wycięły obrazki z różnymi produktami. Kiedy wszystkie dzieci zrobiły już zakupy, na karcie pracy z obrazkiem talerza przyklejały odpowiednie produkty, które zawierają składniki odżywcze i których nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. W ten sposób dzieci dowiedziały się jak prawidłowo należy się odżywiać, dlatego tak ważne jest to, co jemy i co powinniśmy spożywać, żeby być zdrowym i mieć dużo energii. Na zakończenie zajęć chętne dzieci zagrały z Kubusiem w gry ekologiczne.
W czerwcu przedszkolaki realizowały działania Kubusiowi Przyjaciele Natury. Podczas wykonywania Czwartej Misji „Las-na tropie roślin i zwierząt”, przedszkolaki dowiedziały się, co to jest ekosystem, jak bardzo do życia potrzebne nam są zwierzęta i rośliny oraz jak należy o nie dbać. Na początku zajęć dzieci obejrzały film edukacyjny, pt. „Dbaj o rośliny i zwierzęta. Dla Ziemi trzeba żyć lepiej” i odpowiadały na pytania dotyczące obejrzanego filmu, m.in. „Dlaczego zwierzęta i rośliny są takie ważne?”. Nauczycielka wyjaśnia, że wszystkie elementy natury, takie jak: rośliny, zwierzęta, grzyby, skały, woda, powietrze, słońce, składają się na większą całość zależną od siebie. Jeśli któregoś z tych elementów zabraknie, wpływa to niekorzystnie na inne elementy i trzeba pamiętać, że każda, nawet najmniejsza część natury jest ważna. Dlatego należy dbać o wszystkie, nawet najdrobniejsze stworzenia czy rośliny. Dzieci dowiedziały się, dlatego niektóre zwierzęta i rośliny objęte są ochroną prawną i co to oznacza. Podczas zajęć dzieci wykonały pudełka na skarby „Kubusiowych Przyjaciół Natury” a także młodsze przedszkolaki wykonały drzewo na kartach pracy a starsze dzieci wykonały samodzielnie drzewo w zespołach.
"ZIELONY OGRÓDEK"
Dnia 29 marca 2023r. grupę „Pieski” odwiedziła mama Wiktorii - pani Weronika. Celem wizyty było wspólne założenie w sali zielonego ogródka. Dzieci dowiedziały się o warunkach, jakie są potrzebne do wzrostu roślin i poznały kolejne etapy ich wysiewu. Oglądały nasiona różnych roślin, powtarzały ich nazwy. Następnie siały m.in. rzeżuchę, pietruszkę, bazylię, oregano, owies oraz sadziły cebulkę na szczypiorek oraz cebulki kwiatowe frezji. Teraz dzieci przychodząc do przedszkola obserwują wzrost roślin. Dziękujemy pani Weronice za zaangażowanie i pomoc w założeniu zielonego ogródka.
"ŚWIATOWY DZIEŃ WODY"
Dnia 22 marca 2023r. dzieci z grupy „Pieski” obchodziły „Światowy Dzień Wody”. Celem zajęć było uświadomienie dzieciom znaczenia wody dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt i roślin oraz kształtowanie postaw proekologicznych u dzieci. Przedszkolaki wysłuchały wiersza Michała Jankowiaka pt. „Woda” i rozmawiały na temat jego treści. Potem próbowały odpowiedzieć na pytanie: „Jak oszczędzać wodę?”. Za pomocą obrazków, swoich doświadczeń i wiedzy stworzyły wspólny plakat, który zawierał sposoby oszczędzania wody. Ponadto dzieci obejrzały prezentację multimedialną o wodzie oraz filmy edukacyjne na temat krążenia wody w przyrodzie. Nie zabrakło też wesołej zabawy ze śpiewem przy piosence „Piosenka o zdrowej wodzie”. Na koniec wszyscy wykonali pracę plastyczną „Wesoła kropelka”.
"SKĄD SIĘ BIORĄ PRODUKTY EKOLOGICZNE" REALIZACJA PROGRAMU W GRUPIE BIEDRONKI
Grupa „Biedronki” realizuje ogólnopolski program „Skąd się biorą produkty ekologiczne” opracowany pod patronatem Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Program ma na celu podniesienie świadomości na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych i higienicznych wśród dzieci. Co tydzień Biedroneczki zapoznają się z nowymi treściami programu. Do tej pory zdążyły już poznać pojęcia takie jak: „produkty ekologiczne”, „piramida zdrowia” oraz dowiedzieć się, w jaki sposób produkty ekologiczne są oznaczane w sklepach i jak powstają niektóre z nich.
ZIELONY KĄCIK
Dzieci z grupy Biedronki stworzyły w swojej sali zielony kącik. Własnoręcznie posadziły sadzonki cebuli i tulipanów. Posiały też nasionka ogórków, pomidorów, pietruszki, fasoli praz rzodkiewki. Cierpliwie czekały i opiekowały się roślinkami. Aż pewnego dnia...wyhodowaliśmy szczypiorek.
WODA...
"Króliczki" eksperymentowały z wodą. Po rozmowie na temat znaczenia wody w życiu roślin i zwierząt, przedszkolaki dokonały kilku doświadczeń. Króliczki przygotowały i próbowały wodę z różnymi dodatkami starając się rozpoznać substancje za pomocą węchu i smaku. Sprawdzaliśmy, co farbuje wodę, co się w niej rozpuszcza, co pływa, a co tonie i dlaczego tak jest. Doświadczenia wzbudziły w dzieciach duże zainteresowanie i sprawiły im radość.
SPOTKANIE Z LEŚNIKIEM
9 marca 2023 r. nasze przedszkole odwiedził Pan Mateusz Wrona, który jest pracownikiem Nadleśnictwa w Bartoszycach. Nasz gość opowiedział krótko o pracy leśnika, przede wszystkim o swoim obowiązku , jakim jest dbanie o las i jego mieszkańców. I choć wiosna zbliża się coraz większymi krokami , to za oknem nadal jeszcze widać zimę. Dlatego podczas spotkania z panem leśnikiem starsze przedszkolaki 5/6 latki obejrzały film edukacyjny pt. „Zima w lesie, jak sobie radzą jego mieszkańcy” i rozmawiały o zwierzętach , które pozostają w naszym kraju na zimę. Dzieci dowiedziały się, jak można pomóc zwierzętom przetrwać zimę, co jedzą zimą dzikie zwierzęta zamieszkujące lasy i ptaki oraz jaki pokarm jest dla nich najlepszy. Natomiast młodsze przedszkolaki 3\/4 latki obejrzały film edukacyjny pt. „Las i jego mieszkańcy” i poznały małych oraz dużych mieszkańców lasu oraz dowiedziały się, jak należy zachowywać się w lesie podczas spacerów i wycieczek. Na koniec spotkania wszystkie przedszkolaki otrzymały od leśnika drobne upominki.
Dziękujemy za przybycie i poświęcony nam czas:)
"Działaj z imPETem"
Po raz kolejny nasze przedszkole przystąpiło do programu edukacyjnego „Działaj z ImPETem” , którego celem jest zwiększenie świadomości ekologicznej w zakresie segregacji odpadów i pomoc w zrozumieniu recyklingu. Działania obejmują różne przedsięwzięcia edukacyjne, które zwracają uwagę na problem prawidłowej segregacji odpadów opakowaniowych w szczególności tworzyw sztucznych oraz ich recykling. Przedszkolaki uczą się ,że segregacja odpadów przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska, a także część odpadów zyskuje drugie życie, stając się surowcami wtórnymi, które można ponownie wykorzystać. Doskonałym tworzywem do recyklingu są butelki PET, które znajdujemy prawie w każdym gospodarstwie domowym a także inne odpady z żółtego pojemnika.
-W listopadzie przedszkolaki realizowały scenariusz na temat „Wiem co wyrzucać do żółtego pojemnika. Podczas przebiegu zajęć dzieci wysłuchały opowiadań pt. „Ale Bałagan” i „Pora na wycieczkę”, których bohaterami są odpady z żółtego pojemnika: PET, kartonik i puszek oraz śmieciarka Miecia. Przedszkolaki wzięły udział w różnych zabawach, podczas których poznały podstawowe pojęcia i zasady postępowania z odpadami , w szczególności butelkami PET, opakowaniami po płynnej żywności i puszkami.-Podsumowaniem listopadowych zajęć programu edukacyjnego Działaj z ImPETem był mini konkurs na temat „Recyklingowy pokaz mody”, w którym wzięły udział dzieci 4-letnie „Słoneczka”. Zadaniem dzieci było przygotowanie eko stroju dla swojego ImPETa , a następnie wzięcie udziału w pokazie mody prezentując swoje prace.
-W grudniu ImPET przygotował dla dzieci zadanie związane ze świętami. Przedszkolaki miały ozdobić choinkę odpadami z tworzyw sztucznych i nie tylko. Zanim odpady zostaną posortowane i zgniecione, można je wykorzystać do zrobienia recyklingowych ozdób na choinkę. Dzieci z grupy „Króliczki”, „Pieski”, „Słoneczka” i „Jeżyki” wykonały eko-ozdoby na choinkę i udekorowały nimi przygotowane choinki z papieru.
- W styczniu 2023 r. w dalszym ciągu działamy z ImPetem. Starsze przedszkolaki „Jeżyki” i „Sówki” wcieliły się w rolę detektywów i rozszyfrowały kod na karcie pracy. Starały się poprawnie pokolorować przygotowaną grafikę i odkryć, czego tym razem chce nauczyć ich ImPet. Młodsze przedszkolaki, „Słoneczka” wspólnie wykonały pracę, na której pokolorowały odpady, które pasują do żółtego pojemnika.
Przedszkolaki z grupy „Sówki” w ramach programu Działaj z ImPetem wykonały pracę plastyczną „Pociąg do segregacji”. Utworzone wagoniki pociągu stanowią pudełka symbolizujące pojemniki na odpady, w których dzieci umieściły odpowiednie odpady we właściwych wagonikach.
W lutym , gdy zima jeszcze trwa, ImPet przygotował dla przedszkolaków specjalne zadanie- „Karmnik dla ptaków”. Troszcząc się o ptaki, które w zimie mają trudność ze znalezieniem pożywienia , zaprosił dzieci do pomocy małym przyjaciołom . Dzieci wykonały karmniki z odpadów wyrzucanych do żółtego pojemnika, czyli butelek plastikowych i kartoników po mleku oraz soku.
Przedszkolaki z grupy „Biedronki” działały z ImPetem, wykonały kartę pracy , uczestniczyły w zabawie ruchowej –„Raz i dwa segreguję ja…”, podczas której dzieci zostały podzielone na grupy – grupa ImPeta, Pana Kartonika, Puszka i Mieci. Każda grupa miała specjalne zadanie, żeby wyszukać i umieścić w odpowiednim pojemniku właściwe odpady. Ponadto przedszkolaki układały z nakrętek plastikowych obrazki odpadów z żółtego pojemnika ImPETa, Pana Kartonika, Puszka.
W lutym 2023 r. dzieci 4-letnie z grupy „Żabki” w ramach realizacji działań programu „Działaj z ImPetem” wzięły udział w mini –konkursie „Coś z niczego”. Przedszkolaki wykonały wazony na kwiaty , ozdabiały swoje plastikowe butelki różnymi materiałami, tj. włóczka, kolorowy papier, naklejki, bibuła.
W marcu dzieci z najstarszych grup „Jeżyki, Sówki” i „Biedronki” działały z ImPetem. Tym razem ImPet przygotował przedszkolakom specjalne zadanie do wykonania. Odpady z żółtego pojemnika zostały zawiezione przez śmieciarkę Miecię do sortowni i tam zyskały drugie życie. Zadaniem dzieci było rozwiązanie rebusów, żeby przekonać się co z nich powstało.
W kwietniu przedszkolaki grały w kapsle z ImPetem. Zabawa polegała na tym, żeby położyć nakrętkę na kartce w wyznaczonym miejscu. Następnie próbować pstrykać w nią w taki sposób, by za każdym razem trafiać w jeden z wybranych odpadów. Jak się okazało, nie było to trudne zadanie, wszystkie przedszkolaki bardzo dobrze sobie poradziły i świetnie się przy tym bawiły.
W maju przedszkolaki Działały z Impetem. Tym razem zadaniem przedszkolaków było wykonanie z butelki PET „Doniczki dla Mamy”. Powstały różne zwierzątka : kotki, piesek, tygrys , żaba. Wszystkie prace były piękne i pomysłowe.
DZIEŃ JEŻA
Jak co roku , w listopadzie dzieci z grypy „Jeżyki”obchodzą swoje święto. Jest to wspaniała okazja do wspólnych zabaw, ale również poznania tych przemiłych zwierząt oraz uświadomienia dzieciom , jaką rolę w środowisku pełnią jeże, co im zagraża i jak można im pomóc.
DZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA
14 listopada dzieci 4-letnie z grupy „Słoneczka” obchodziły „Dzień Czystego Powietrza”. W tym ważnym dla całego świata dniu, przedszkolaki poznały przyczyny i skutki zatruwania powietrza i niszczenia naszej planety przez człowieka, a także dowiedziały się, w jaki sposób można temu zapobiec. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną, obserwowały różne rodzaje dymów podczas spaceru oraz wykonały pracę plastyczną utrwalającą ich wiedzę w tak ważnym dniu.
DZIEŃ DRZEWA
W poniedziałek 10.10.2022 r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Światowy Dzień Drzewa. Celem tego święta było zwiększenie świadomości ekologicznej oraz zachęcenie przedszkolaków do podejmowania działań proekologicznych dotyczących sadzenia i ochrony drzew.
W każdej grupie w trakcie zajęć i zabaw tematycznych dzieci wzbogacały swoją wiedzę na temat drzew i ich znaczenia w przyrodzie oraz w życiu każdego człowieka. Dowiedziały się, jak należy dbać i chronić drzewa oraz co można zrobić, żeby drzew było jak najwięcej. Ponadto przedszkolaki wykonały piękne i kreatywne prace plastyczne, a kulminacyjnym punktem dnia było posadzenia drzewa w ogrodzie przedszkolnym przez najstarszych przedszkolaków z grupy „Sówki” i „Jeżyki”. Przedszkolaki obiecały dbać i pielęgnować nowe drzewko.
Ponadto dzieci z grupy ,,Sówki'' i ,, Jeżyki'' wybrały się na wycieczkę do parku. Przedszkolaki poznały budowę drzewa , jego znaczenie dla człowieka , zwierząt i przyrody . Dowiedziały się również jakie znaczenie mają drzewa dla czystości powietrza, a tym samym zdrowia człowieka. Dzieci rozpoznawały drzewa oraz poznały niektóre gatunki drzew liściastych i iglastych występujące na terenie parku. W czasie zabawy badawczej dzieci oglądały drzewa, dotykały kory, gałązek, zbierały liście, słuchały odgłosów przyrody. Dzieci były zachwycone widokami zmieniającej się przyrody wczesną jesienią . Wycieczka była cenną lekcją przyrody oraz dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń.
SPRZĄTAMY DLA POLSKI
4 października odbyła się IV edycja akcji #SprzątamyDlaPolski!, której organizatorem jest Stowarzyszenie Dla Polski. Akcja pod Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, skierowana jest do przedstawicieli młodego pokolenia, którzy troszczą się o środowisko i klimat naszego kraju. W tym dniu przedszkolaki z naszego przedszkola przyłączyły się do organizowanej w całej Polsce akcji sprzątania lasów i pobliskich terenów zielonych.
ROK SZKOLNY 2021/2022
"POLSCY AUTORZY DLA KLIMATU"- CZYTANIE W BIBLIOTECE
2 czerwca dzieci z grupy „Kotki” i „Motylki” na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bartoszycach wzięły udział w XXI Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom „Polscy autorzy dla klimatu”. Podczas tego spotkania wysłuchały bajki „Gaja w opałach” - Jakuba Tylmana czytaną przez Panią Ninę Dekert, pracownicę bartoszyckiego Zakładu Gospodarki Odpadami oraz utrwaliły zasady segregacji śmieci.
KONKURS „Jestem EKOlogiem” organizowany przez ZGO Bartoszyce rozstrzygnięty.
Nasze przedszkolaki licznie brały udział w konkursie ekologicznym organizowanym przez Zakład Gospodarki Odpadami Bartoszyce pt. „Jestem EKOlogiem”. Z zaangażowaniem wykonane zdjęcia już zostały nagrodzone. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali obdarowani atrakcyjnymi nagrodami, a wśród autorów 10 wyróżnionych prac z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych wyłonionych ze 177 nadesłanych prac znaleźli się:
Basia Jakacka z grupy "Motylki" i Marcel Cembrzyński z grupy "Jeżyki" Serdecznie gratulujemy laureatom konkursu oraz wszystkim uczestnikom zaangażowania i pomysłowości. Życzymy sobie i nam wszystkim, byśmy wszyscy byli dobrymi ekologami!
GMINNY KONKURS PLASTYCZNY,, DRZEWO WYCZAROWANE Z PLASTIKU”
Drzewo wyczarowane z plastiku było tematem Gminnego konkursu plastycznego organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 3 w Bartoszycach. Celem konkursu było kształtowanie postaw proekologicznych. Na konkurs przekazaliśmy z naszego przedszkola 7 pięknych prac. Dzieci wraz z rodzicami wykazały się dużą pomysłowością i kreatywnością. Ogromnie się cieszymy, że aż 5 prac zostało nagrodzonych. W kategorii dzieci 3-4 letnich: II miejsce zdobyła Katarzyna Rzodkiewicz ("Żabki") , a III miejsce Igor Herman ("Biedronki"). Natomiast w kategorii dzieci 5-6 letnich Basia Jakacka ("Motylki") zajęła II miejsce. Dwoje dzieci otrzymało wyróżnienia: Aleksandra Kryłowicz ("Kotki") oraz Krzysztof Dunajewski ("Słoneczka"). GRATULACJE!!!
ZAKŁADAMY "ZIELONY OGRÓDEK"
Dnia 23.03.2022r. grupę „Kotki” odwiedziła mama Maćka. Pani Dorota przypomniała dzieciom, na czym polega praca ogrodnika, zapoznała z narzędziami ogrodniczymi oraz zaprezentowała kolejne etapy sadzenia i siania. Każdy przedszkolak miał możliwość sadzenia cebulek, siania kopru i fasoli. Dzieci poznały różne gatunki roślin i ich nazwy. Założyły wspólnie zielony ogródek w naszej sali. Na podstawie plakatu Pani Dorota przypomniała dzieciom o czynnikach, które mają wpływ na wzrost i kwitnienie rośliny. W ramach kampanii "Cała Polska Czyta Dzieciom" przeczytała dzieciom wiersz Krzysztofa Roguskiego „Pan ogrodnik”. Spotkanie było bardzo ciekawe, pełne podziwu nad bogactwem roślin. Teraz czekamy z niecierpliwością na szczypiorek, pomidorki i fasolkęJ
"SKĄD SIĘ BIORĄ PRODUKTY EKOLOGICZNE"
Okres przedszkolny jest niezmiernie ważnym etapem kształtowania się postaw determinujących aktualne i przyszłe zachowania dotyczące zdrowia. Dlatego też istotne jest edukowanie dzieci w zakresie prawidłowego żywienia już od najmłodszych lat. Utrwalone wówczas przyzwyczajenia zdrowotne i nawyki decydują o późniejszym stylu życia. Dzieci z grupy "Sówki" przystąpiły do realizacji działań Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego pod nazwą "Skąd się biorą produkty ekologiczne". Głównym celem programu jest zwiększenie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych i higienicznych dzieci.
-W marcu dzieci obejrzały film edukacyjny pt: "Skąd się biorą produkty ekologiczne". Poznały niskoprzetworzone produkty oraz nauczyły się rozpoznawać znak produktu ekologicznego. Przedszkolaki samodzielnie przygotowały do konsumpcji ekologiczne owoce i warzywa pamiętając, jak ważne są właściwe nawyki w zakresie higieny. Podsumowując zajęcia dzieci omówiły i wykonały piramidę zdrowego odżywiania, a w celu promowania zdrowego stylu życia spędziły akrtywnie czas korzystając z przedszkolnej mini siłowni.
MŁODZI EKOLODZY TO MY !!!
„Światowy Dzień Recyklingu”
Dzieci 3-letnie z grupy „Słoneczka” włączyły się w obchody „Światowego Dnia Recyklingu”, który przypada 18 marca. W tym dniu nie mogło więc zabraknąć rozmów na temat recyklingu oraz przypomnienia zasad dbania o przyrodę czy segregowania odpadów. Przedszkolaki przypomniały kolory pojemników i rodzaje odpadów do nich wyrzucanych. Na koniec wspólnie z nauczycielem wykonały recyklingową, wiosenną grę planszową, wykorzystując karton i folię na kostkę oraz nakrętki plastikowe na pionki. Wspólne granie było najlepszą atrakcją tego ważnego dla świata dnia J
"Drugie życie kartonów"
Dzieci 3-letnie z grupy „Słoneczka” uczestniczyły w zabawach ekologicznych z wykorzystaniem kartonu. Oczywiście uczyły się, do jakiego pojemnika należy wrzucać odpady z papieru i kartonu. Postanowiły również wziąć udział w recyklingu nadając kartonom „drugie życie”. Po zabawach i eksperymentach, przedszkolaki malowały farbami na kawałkach kartonu, który miał zostać wyrzucony, tworząc na nim własne, przepiękne obrazy.
Kolejny raz dzieci z grupy Biedronki rozmawiały o naszej planecie. Wspólnie poszukiwały sposobów oszczędzania prądu, wody, papieru, itp. Przypomiały zasady segregowowania śmieci. Nie zabrakło też quizów utrwalających wiedzę ekologiczną, a także prac plastycznych związanych z poruszana tematyką.
W roku szkolnym 2021/2022 nasze przedszkole przystąpiło do realizacji programu ekologicznego "Działaj z imPETem".
W ramach programu realizujemy zajęcia z zakresu edukacji ekologicznej. Głównym celem jest kształcenie dzieci w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami, które należą do frakcji odpadów z żółtego pojemnika, jakimi są butelki PET, a także ich recyklingu. Oto działania dzieci z grupy "Jeżyki".
Dzieci z grupy „Biedronki”i "Sówki" dbają o naszą planetę, więc systematycznie zrealizują tematy przewidziane w projekcie. Ostatnio realizowane zajęcie nosiło temat „Butelka PET-jeden z odpadów” – segregacja śmieci do odpowiednich pojemników – wykorzystanie zdjęć pojemników w różnych kolorach oraz obrazków różnych odpadów.
Dzieci z najmłodszej grupy "Słoneczka" też poznały zasady dbania o środowisko i przyrodę wokół nas. Uczyły się segregowania odpadów i wykonały wspólny plakat.
„Jeżyki” z pomocą nauczycielki wymyśliły ekologiczną rymowankę-wierszyk, który zawierał słowa związane z segregacją śmieci , recyklingiem. Dzieci wycinały literki z kolorowych gazet i przyklejały na kartkę.
„Jeżyki” wiedzą już , jakie odpady trafiają do żółtego pojemnika. Świetnie znają butelkę Pet i jego przyjaciół -Kartonika oraz Puszka. Dzieci słuchały opowiadania i kolorowały obrazki w konturze.
-Działania zrealizowane w styczniu 2022 w grupie ,, Motylki'' w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego ,, Działaj z ImPETem !''
1. Opowiadanie ,, Co za bałagan''- rozmowa na temat segregacji śmieci, wykonanie plakatów - przyjaciele Impeta
2. Opowiadanie ,, Czarodzieje''- rozmowa o tym,co się dzieje z odpadami z żółtego pojemnika, gdy trafią do sortowni, jak można powtórnie wykorzystać odpady (jak zostają przetworzone)
3. Opowiadanie ,, Na ratunek!''- rozmowa o segregowaniu śmieci, karta pracy (wycinanki przyjaciele Impeta )
4.Wykonanie eko-kalendarza z ekologicznymi celami na każdy miesiąc-W styczniu „Jeżyki” stworzyły eko- kalendarz z postanowieniami dla młodych ekologów! Wspólnie z nauczycielką zaplanowały swoje działania z ImPETem i przyjaciółmi tak, aby w każdym miesiącu spełniać jeden ekologiczny cel. Dzieci narysowały eco- postanowienia –jedno na każdy miesiąc i przykleiły na dużej kartce. Eco –kalendarz zawisł w kąciku –„Działaj z ImPETem”.
„Jeżyki” po wysłuchaniu opowiadań „Co za bałagan” oraz „Na ratunek” , wykonały prace plastyczne z imPetem i jego przyjaciółmi. Dzieci rysowały po śladzie, kolorowały obrazki w konturze, wycinały kontury wszystkich bohaterów- Peta, Miecię, Kartonika i Puszka.-Dzieci z grypy Biedroneczki zawsze dbają o środowisko. Często zgłębiają swoją wiedzę na temat ekologii i utrwalają dobre nawyki. Tym razem zajęły się segregacją śmieci. Po wysłuchaniu opowiadania „Na ratunek” dyskutowały o sposobach dbania o nasza planetę. Jak zwykle pomogali im w tym przyjaciele imPetka.
-W lutym wciąż cieszymy się zimą! Jak mówi stare przysłowie: "Idzie luty, podkuj buty!" W tym miesiącu dzieci z grupy „Jeżyki” , „Motylki” i „Żabki” pomogły ImPETowi i jego przyjaciołom ubrać się odpowiednio do zimowej aury. Pokolorowały bohaterów całej imPETowej ekipy, wycięły ubrania oraz zimowe dodatki i gadżety, następnie przykleili je na postacie ImPETa, Mieci, Puszka i Pana Kartonika. Dzieci wykonały piękne prace plastyczne, na których bohaterami są : ImPET i jego przyjaciele.
-Dzieci z grupy Biedronki po raz kolejny postanowiły zadbać o naszą planetę. W ramach realizacji programu wysłuchały opowiadania pt. Czarodzieje, w którym imPet oraz jego przyjaciele rozmawiały o segregacji śmieci i recyklingu. Biedroneczki obejrzały również film edukacyjny o prawidłowym sortowaniu odpadów. Na zakończenie spotkania dzieci pokonały ekologiczny tor przeszkód i pomogły bohaterom opowiadania posprzątać śmieci w swojej sali.
-W ramach recyklingowego tygodnia przedszkolaki Działały z ImPetem realizując różne zadania na kartach pracy. Najpierw wybrały się na wirtualną wędrówkę po lesie. Pogoda sprzyjała, a ciepłe wiosenne dni zachęcały do pieszych wędrówek, więc warto było poszukać pierwszych oznak wiosny. Dzieci najpierw musiały znaleźć i uporządkować to, co odkryły w lesie promienie słoneczne. Co to było? To niestety były śmieci . Czas na wielkie sprzątanie lasu!!! Zadaniem dzieci było odszukanie na karcie pracy wszystkich odpadów znajdujących się w lesie, prawidłowe posegregowanie zebranych odpadów, policzenie ile ich jest oraz umieszczenie wszystkich we właściwym pojemniku na śmieci.
-Kolejne zadanie - to „Recyklingowy rebus”. ImPet zawsze pomagał dzieciom segregować różne rodzaje odpadów. Tym razem, żeby dowiedzieć się jakie odpady należy wrzucić do żółtego pojemnika na śmieci, trzeba rozwiązać rebus. Przedszkolaki na karcie pracy musiały wpisać w puste okienka pierwsze litery nazw przedmiotów umieszczonych nad okienkami i odczytać nazwę odpadów.
„Zakręcona segregacja”, to kolejne zadanie od ImPeta w ramach recyklingowego tygodnia. Zadaniem dzieci było udanie się wraz z ImPetem do zakręconego labiryntu i znalezienie drogi do jego wnętrza. Następnie trzeba było pozbierać odpady i wrzućcie je do kosza, który znajduje się we wnętrzu labiryntu. Wszyscy już wiedzieli, że pojemnik na kosz należało pokolorować na kolor żółty. A na koniec należało zastanowić się i zaznaczyć na karcie pracy , co można wyprodukować z posegregowanych odpadów, czyli co powstanie w wyniku recyklingu butelek PET, puszek aluminiowych i kartonów po płynnej żywości. Dzięki pomocy PETa dzieci wykonały wszystkie zadania doskonale!
-W marcu „Jeżyki” poznawały instrumenty muzyczne. Działając z ImPetem wykorzystały butelki PET i wykonały piękne instrumenty- grzechotki , które ozdobiły wg własnego pomysłu.
-„Jeżyki” realizując w marcu Program Działaj z Impetem sprawdzały swoje umiejętności segregowania odpadów i wiedzy o recyklingu - grając w gry online.
-W kwietniu obchodziliśmy z ImPetem Święta Wielkiej Nocy . Z okazji świąt stworzyliśmy ekologiczną pisankę wielkanocną. Podczas tej aktywności dzieci mogły skorzystać z szablonu pisanki i udekorować jajeczko kolorowymi nakrętkami lub wykorzystać swoją kreatywność i stworzyć własną pisankę ekologiczną.
Każdemu marzą się kosmiczne podróże w nieznane, a zwłaszcza taką ekologiczną rakietą. Dzieci 5-letnie z grupy Jeżyki pracując w zespołach wykonały właśnie takie rakiety- wykorzystały do tego butelki PET .
Ekologicznie i kosmicznie-praca plastyczna najmłodszych przedszkolaków z grupy „Słoneczka” z wykorzystaniem papieru, folii i nakrętek.
DZIEŃ DRZEWA
8 października obchodziliśmy w naszym przedszkolu "Dzień Drzewa ". Nasze przedszkole ponownie włączyło się w Międzynarodową Akcję sadzenia drzew i wzięło udział w 19 edycji programu organizowanego przez Klub Gaja pod hasłem: "Dla przyrody!", którego celem jest sadzenie i ochrona drzew. W tym dniu we wszystkich grupach wiekowych odbyły się zajęcia związane z tematyką ochrony drzew, ich znaczenia dla człowieka, zwierząt i przyrody. Z okazji "Dnia Drzewa " gościliśmy w naszym przedszkolu pracownika Nadleśnictwa w Bartoszycach- Pana Mateusza, który z wielką pasją przedstawił dzieciom prezentację multimedialną o tematyce przyrodniczej oraz wspólnie z dziećmi posadził drzewko świerkowe w ogrodzie przedszkolnym. Nasze przedszkolne drzewko zostało dopisane do licznika drzew na stronie internetowej Klubu Gaja. Dziękujemy Panu Mateuszowi za pomoc przy sadzeniu drzewka i upominki, a także Nadleśnictwu w Bartoszycach za podarowanie sadzonki drzewa i współpracę.