NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA
W tym roku (2023) nasze przedszkole realizuje działania w ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa wg Priorytetu 3 Ministerstwa Edukacji Narodowej : zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego w ramach programu wieloletniego Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021- 2025, którego zasadniczym celem jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie zainteresowań czytelniczych, wybieranie książki zamiast innej opcjonalnej formy spędzania wolnego czasu, uczestnictwo w imprezach czytelniczo- kulturalnych, współpraca z bibliotekami.
W ramach wyżej wymienionego programu do przedszkola zakupiono 178 książek. Wśród nich należy wymienić ciekawe i kolorowe bajki, baśnie i legendy, książeczki terapeutyczne oraz przygodowe, a także książeczki o tematyce patriotycznej. Dla najmłodszych zakupiono ciekawe i lubiane serie , np. "Kicia Kocia" czy "Feluś i Gucio" oraz "Czytamy z Franklinem".
Nasze działania w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa:
GRUDZIEŃ:
- Zajęcia z wykorzystaniem książek z programu. Dzieci z grupy „Biedronki”, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, poznały historie opisane w książce „Ciocia Jadzia w Rzymie”. Podczas zajęć z wykorzystaniem książki, dzieci dowiedziały się, że Rzym jest stolicą Włoch, poznały zabytki Rzymu, a na koniec narysowały to, co kojarzy im się z Włochami.
- Konkurs czytelniczy. W środę 20 grudnia w naszym przedszkolu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu czytelniczego "Podróż do krainy bajek i baśni". Nasze przedszkolaki bardzo chętnie wzięły w nim udział, do przedszkola trafiło 96 prac konkursowych. Wszczyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Bardzo się cieszymy, że nasze przedszkolaki ze swoimi rodzicami tak chętnie sięgają po literaturę dziecięcą. Zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.
- Zajęcia z logopedą w grupie "Słoneczka" w dniu 20.12.2023 r .- słuchanie wierszy J. Brzechwy "Katar" i "Kaczka Dziwaczka" oraz bajki Z. Dmitroca "Kto tutaj pracuje?" otrzymanych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, wspólne wymienianie zawodów, zwracanie uwagi na prawidłową wymowę.
- Zajęcia z logopedą w grupie "Misie"
- Zajęcia z wykorzystaniem książek z programu:
18 grudnia w grupie dzieci 5-letnich Żabki przeprowadzone zostały zajęcia z książką z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dzieci wysłuchały Krótkiej historii czerwonych szpilek z książeczki "Pomocne bajki" autorstwa Ewy Czajki. Następnie poszukiwały rozwiązań, co zrobić gdy ktoś się wywyższa i dokucza innym. Na koniec wykonały ilustrację do opowiadania.
- Zaproszenie absolwentki przedszkola z klasy II:
18 grudnia grupę "Sówki" odwiedziła absolwentka naszego przedszkola, uczennica klasy II Szkoły Podstawowej nr 1 w Bartoszycach. Kaja przeczytała dzieciom "Świąteczne opowiadanie" i tym samym wprowadziła przedszkolaki w przedświąteczny nastrój. Dzieci wykonały piękne prace plastyczne oraz zadbały o świąteczny klimat w sali dekorując wspólnie choinkę.
- Zajęcia z logopedą. 18 grudnia 2023r. w grupie „Pieski” odbyły się zajęcia z logopedą. Pani Ala przeczytała dzieciom następujące utwory literackie: „Katar”, „Kaczka Dziwaczka”, „Marysia piecze ciasto”. Dzieci aktywnie słuchały utworów naśladując różne odgłosy, ruchy. Potem brały udział w ćwiczeniach logopedycznych (oddechowych, artykulacyjnych, fonacyjnych i słuchowych).
-11 grudnia, w Króliczkach odbyło się spotkanie z logopedą. Pani Ala przygotowała dla dzieci wiersze Jana Brzechwy. Czytanie poezji polskiej było doskonałą okazją do ćwiczenia poprawnosci wymowy. Dzieci wzięły udział w ćwiczeniach oddechowych, artykulacyjnych, słuchowych i logorytmicznych. Dziękujemy Pani Ali za miłą wizytę .
- Zajęcia z logopedą w grupie Żabki. Zabawy z książką pt. Kto tutaj pracuje? Autor Zbigniew Dmitroca.
- Promowanie czytelnictwa przez panią Agnieszkę z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bartoszycach:
6 grudnia w grupie "Sówki" odbyło się spotkanie z rodzicami, w którym uczestniczył zaproszony gość- pani bibliotekarka. Pani Agnieszka przybliżyła rodzicom wiedzę na temat wpływu czytelnictwa na rozwój dzieci oraz przedstawiła ofertę projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej dla dzieci " Mała Książka- Wielki Człowiek".
- Od 4 do 8 grudnia w naszym przedszkolu odbył się kiermasz książki pod nazwą "Wyręcz Mikołaja i kup książkę" we współpracy z księgarnią Tuliszków. W tych dniach zainteresowane osoby mogły wybrac coś dla swojego dziecka. Celem kiermaszu było przede wszystim promowanie książek oraz rozwijanie kultury czytelniczej już od najmłodszych lat. Bardzo dziękujemy za tak duże zainteresowanie!
-Głośne czytanie książek z programu:
W dniach 4 i 5 grudnia grupę Żabki odwiedziły mama Maciusia i mama Franka. Obie panie przyszły, aby dzieciom poczytać. Podczas spotkania dzieci usłyszały bajkę "Pak Kuleczka", "Kubusiowe Święta" oraz "Franek sprząta zabawki' z księgozbioru pozyskanego z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Serdecznie dziękujemy i zapraszamy do dalszej współpracy.
-Spotkanie z poetką:
W piątek 1 grudnia 2023 roku nasze przedszkole odwiedziła bartoszycka poetka - pani Aneta Przybyłek. Wizyta była związaną z realizacją przez naszą placówkę Narodowego Programu Czytelnictwa. Pani Aneta opowiedziała dzieciom o swojej pasji do fotografowania oraz gór, a także o swoich przygodach z poezją. Biedroneczki dowiedziały się, jak poetka stawiała pierwsze kroki w Bartoszyckiej Grupie Literackiej „Barcja”, wielokrotnie zostawała laureatką konkursów im. Leonarda Turkowskiego, wydała w niewielkiej ilości tomik wierszy „Ścieżki mego życia”, a nawet w 2014 roku została uhonorowana przez olsztyńską Fundację Środowisk Twórczych, w kategorii poezja, nagrodą w konkursie „Talent Roku”. Podczas spotkania padło wiele pytań ze strony przedszkolaków, na które pani Aneta cierpliwie odpowiadała, między innymi opowiedziała dzieciom, jak pisze swoje wiersze i gdzie szuka inspiracji. Oczywiście dzieci wysłuchały kilku wierszy, które przeczytała pani Aneta. Na zakończenie wszyscy obdarowali się prezentami – dzieci otrzymały słodycze, a poetka własnoręcznie wykonane laurki. Pani Anetko dziękujemy za poświęcony czas i zapraszamy ponownie.
LISTOPAD:
- Dzień Pluszowego Misia w bibliotece:
Przedszkolaki z grupy Biedronki, Żabki i Misie oprócz zabaw w przedszkolu świętowały Dzień Pluszowego Misia również w Bibliotece Miejskiej - Oddział dla Dzieci. Tu na grupy czekała pani Agnieszka w stroju pluszowego misia, która zapoznała dzieci z historią tego dnia. W czasie spotkania przedszkolaki wymieniły znane im misie i rozwiązywały zagadki obrazkowo-słuchowe. Następnie wysłuchały fragmentu opowiadania o przygodach Kubusia Puchatka i podjęły próbę nadmuchania kolorowych balonów. Misie lubią miodek, dzieci lubią słodycze , dlatego za wykonanie zadania każdy otrzymał słodkiego lizaka. Przedszkolaki wróciły do przedszkola pełne wrażeń i radości.
- Konkurs "Ilustracja do baśni Grimm":
14 listopada w naszym przedszkolu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. "Ilustracja do baśni braci Grimm". Celem konkursu było popularyzowanie czytelnictwa oraz rozwijanie zdolności plastycznych wśród dzieci. W konkursie brały udział dzieci ze wszystkich grup wiekowych. Dzieci chętnie podjęły się zadania wykonania ilustracji do wybranej baśni braci Grimm. W konkursie wzięły udział 34 osoby. Komisja wybrała wyróżnienia z każdej grupy, wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Dziękujemy uczestnikom i ich rodzinom za pięknie wykonane prace i zachęcamy wszystkich naszych przedszkolaków do brania aktywnego udziału w kolejnych konkursach!
- Wizyta w bibliotece szkolnej:
Biedroneczki odwiedziły szkolną bibliotekę i poznały specyfikę pracy bibliotekarza. Wizyta odbyła się w ramach współpracy ze Szkołą Podstawową oraz realizacji treści Narodowego Programu Czytelnictwa. Pani Basia pokazała przedszkolakom szkolne księgozbiory i opowiedziała o literaturze i poezji dla dzieci. Na zakończenie spotkania dzieci obejrzały teatrzyk kamishibai o wiewiórce, która miała wiele problemów, ponieważ jadła zbyt dużo słodyczy.
- Zabawy z logopedą:
Dzieci z grupy Biedronki uczestniczyły na terenie przedszkola w zabawach logopedycznych z panią Alą. Zajęcia odbyły się w ramach realizacji Narodowego Programu Czytelniczego. Pani Ala przygotowała dla dzieci wiersze Jana Brzechwy. Przedszkolaki świetnie się bawiły podczas wspólnego czytania poezji polskiej, a przy okazji utrwalały poprawność wymowy. Na zakończenie dzieci stworzyły ilustracje do wybranego utworu.
- Dzień Postaci z Bajek:
Dnia 6 listopada, w naszym przedszkolu, obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek, mający na celu przypomnienie ulubionych bajkowych bohaterów. Dzieci wysłuchały fragmentów najbardziej znanych baśni oraz bajek, rozpoznawały postacie oraz tytuły bajek na podstawie ilustracji, brały udział w zabawach ruchowych oraz tanecznych. Ten dzień był doskonałą okazją do świetnej zabawy i rozwijania zainteresowań czytelniczych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Przedszkolaki zorganizowały też przemarsz w okolicy przedszkola, zachęcający wszystkich , dużych i małych, do czytania książek.
- Zajęcia z wykorzystaniem książek z programu:
2 listopada 2023 r. w grupie dzieci 5-letnich „Słoneczka” realizowały zajęcia z Narodowego Programu Czytelnictwa. W tym dniu uczennice klasy mundurowej i przygotowania wojskowego z ZS im. M. Curie-Skłodowskiej w Kętrzynie przeczytały dzieciom otrzymaną z programu literaturę „Franklin lekcje muzyki”. Przedszkolaki chętnie opowiadały o wysłuchanej książce, odpowiadając na pytania gości. Następnie wszyscy stworzyli własną lekcję muzyki, grając na wybranych przez siebie instrumentach muzycznych i tworząc akompaniament do piosenki „Mądry Kalendarz”. Na koniec zarówno dzieci, jak i goście pokolorowali wybraną przez siebie kolorowankę z Franklinem, pokazując również swój talent plastyczny.
PAŹDZIERNIK:
- Zajęcia z wykorzystaniem książek z programu:
Czytanie książek pobudza wyobraźnię dziecka oraz pomaga mu zbudować własny system wartości. 10 października 2023r. dzieci z grupy Misie korzystając z książki otrzymanej w ramach Narodowego Programu Czytelnictwa - wysłuchały opowiadania pt. " Magiczne Słowa Leopolda - przepraszam". Książka miała zachęcić przedszkolaków do tego, aby zawsze ładnie się zachowywały. Dzieci dowiedziały się, jak ważne są słowa: proszę, przepraszam i dziękuję. Przedszkolaki dokonały analizy, kiedy należy używać tych ważnych słów i wykonały plakat, na którym z pomocą wychowawczyni zapisały swoje pomysły. Mamy nadzieję, że słowa te na zawsze pozostaną w czynnym słowniku naszych dzieci.
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, dzieci z grupy Króliczki zapoznały się z książką pt: "Bajki, które uczą, jak żyć wśród innych." Przedszkolaki wybrały opowiadanie o uprzejmości, którego uważnie wysłuchały, a następnie opowiedziały czym dla nich jest uprzejmość i kto z grupy rówieśniczej i otoczenia jest uprzejmy. Króliczki odegrały scenki sytuacyjne, w których wykazały się uprzejmym zachowaniem. Pomysły dzieci zostały równie spisane na plakacie. To były bardzo pouczające zajęcia.
5 października 2023r. w grupie „Pieski” odbyły się zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem książki pt. „Misia i jej mali pacjenci” autorstwa Anieli Cholewińskiej – Szkolik w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Głównym celem zajęć było uwrażliwienie dzieci na los zwierząt oraz kształtowanie już od najmłodszych lat gotowości niesienia pomocy bezbronnym i skrzywdzonym zwierzętom. Dzieci poznały główną bohaterkę opowiadań, jej wygląd zewnętrzny, zainteresowania i czym się zajmuje. Wypowiedziały się na temat swoich zwierząt domowych i sposobów opieki nad nimi. Pracowały w zespołach wykonując pracę plastyczną „Nasze ulubione zwierzęta”. Na koniec zajęć wraz z nauczycielką zainicjowały zbiórkę karmy dla psów i kotów ze schroniska.
-Głośne czytanie w grupach zakupionych książeczek: 5 października dzieci z grupy Króliczki odwiedziła emerytowana nauczycielka, pani Ania, która przeczytała historię pt.: "Opowieść o przyjaźni". Przedszkolaki chętnie wysłuchały opowiadania, wypowiedziały się na temat przyjaźni i narysowały swojego najlepszego przyjaciela.
Tego samego dnia pani Ania odwiedziła również grupę "Pieski", żeby przeczytać dzieciom wybrane z księgozbioru pozyskanego z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa opowiadania. Dzieci dowiedziały się, co to znaczy tajemnica, powiedziały do czego wykorzystałyby czarodziejską kulę, przedstawiły się a potem narysowały siebie.
- Z wizytą w bibliotece: 5 października 2023 r. dzieci z grupy „Słoneczka” odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną w Bartoszycach. Przedszkolaki poznały pracę bibliotekarza, zauważyły różnicę między biblioteką, a księgarnią i poznały zasady korzystania z książek znajdujących się w bibliotece. Ponadto dzieci oglądały pozycje czytelnicze, w szczególności literatury dziecięcej oraz korzystały z przytulnego kącika małego czytelnika.
WRZESIEŃ:
- Pedagogizacja rodziców: przekazanie artykułu na temat wpływu czytania na rozwój dzieci oraz umieszczenie artykułu na stronie internetowej przedszkola (Strefa rodzica- Kącik dla rodziców).
- Głośne czytanie w bibliotece: 29 września dzieci z grupy Biedronki odwiedziły Bibliotekę Miejską Oddział dla Dzieci. Powodem odwiedzin był udział w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania. Pani Agnieszka zaprosiła przedszkolaki do sali konferencyjnej, gdzie czekało na nie wiele atrakcji. Zabawa rozpoczęła się od wysłuchania i obejrzenia bajki o wilku, który zawitał do bajkowego lasu. Następnie Biedronki losowały jajka niespodzianki i wykonywały zawarte w nich zadania.
-Pozostałe grupy przedszkolne również włączyły się do obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Przedszkolaki wysłuchały opowiadań, bajek zakupionych w ramach programu, w których dopatrywały się najważniejszych wartości w życiu człowieka, takich jak prawda, dobro czy piękno. W niektórych grupach odbyły się spotkania z zaproszonymi gośćmi. Gorąco zachęcamy wszystkich rodziców do codziennego głośnego czytania swoim pociechom.
-Z wizytą w księgarni: 28 września 2023r. dzieci 5-letnie z grupy Żabki odwiedziły pobliską księgarnię WENA. Podczas spotkania dowiedziały na czym polega praca księgarza. Ponadto wysłuchały bajki opowiadającej o pracy w księgarni i miały możliwość pooglądania wybranych książeczek, poukładania puzzli oraz porysowania. W podziękowaniu za miłe przyjęcie przedszkolaki zostawiły pracujacym tam paniom wykonane wcześniej laurki.
- Kochamy książki: Każda z grup miała możliwość zapoznania się z nowymi pozycjami książkowymi, które zostały wyeksponowane w łatwo dostępnych miejscach w salach zajęć, tak powstały kąciki czytelnicze i zasady korzystania z tych kącików, czyli kodeksy małego czytelnika, czyli jak dbać o swoich "papierowych przyjaciół".
CZERWIEC
-#JakNieCzytamJakCzytam: 7 czerwca nasze przedszkole przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji wspólnego czytania ulubionych książek pod hasłem „Jak nie czytam, jak czytam”. Celem akcji jest rozwijanie "mody na czytanie". Sprawienie, by książka nie kojarzyła się z przymusem, lecz z czymś przyjemnym, z wolnym czasem i rozrywką. Tego dnia we wszystkich grupach było wspólne czytanie, czytały nie tylko nauczycielki, ale niektóre 6-latki, też już potrafią. Mamy nadzieję, że nasze przedszkolaki podzielają zdanie, że "czytanie książek uczy, rozwija i bawi", że chętnie będą sięgać po ksiązki i czytać samodzielnie lub prosić o to rodziców.
MAJ:
-Zajęcia otwarte dla rodziców: 26 maja w grupie „ Sówki” odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Przedszkolaki wysłuchały bajki pt: „Jaś i Małgosia”, odpowiadały na pytania związane z przeczytanym tekstem, wykonały działania matematyczne , wycinały pierniczki oraz naklejały je na kartkę papieru zgodnie z instrukcją słowną. Na koniec zajęć przedszkolaki wraz z rodzicami dekorowały pierniczki, które z radością zabrały do domu.
KWIECIEŃ:
-W ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom oraz Światowego Dnia Książki 25.04.2034r. grupę Sówki odwiedziła mama Olka, pani Patrycja, która pracuje w księgarni w Bartoszycach. Pani Patrycja przyszła z gościem "Kicią Kocią". Przeczytała przedszkolakom bajkę pt: "Calineczka" oraz "Kicia Kocia". Każdy otrzymał pamiątkowy dyplom, kolorowankę oraz książeczkę.
-W dniach 24-25 kwietnia 2023r. w naszym przedszkolu odbyły się uroczystości z okazji „Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji 24 kwietnia dzieci uczestniczyły w wewnątrzprzedszkolnym konkursie recytatorskim „Najpiękniejsze polskie wiersze” recytując ulubione wiersze Jana Brzechwy, Juliana Tuwima oraz Doroty Gellner, których dzieci pod okiem rodziców uczyły się w domu. Z ponad 30 kandydatów wyłoniono 7 uczestników, którzy wyrecytowali swój wiersz jeszcze raz podczas uroczystości przedszkolnej z udziałem wszystkich dzieci i pracowników przedszkola. Drugim konkursem z tej właśnie okazji był wewnątrzprzedszkolny konkurs plastyczny „Ilustracja do ulubionej baśni, bajki”, który został rozstrzygnięty podczas przedszkolnej uroczystości. Z 33 prac plastycznych wyłoniono 9 prac, które wyróżniały się nie tylko starannością, ale także kreatywnością, różnorodnością technik plastycznych i zaangażowaniem całej rodziny. Podczas przedszkolnych obchodów „Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich” dzieci otrzymały nagrody i dyplomy za udział w konkursie plastycznym. Przedszkolaki dowiedziały się także o początkach tego święta i sposobach obchodzenia go na całym świecie, w celu promowania czytelnictwa. Dzieci wypowiadały się również na temat swoich ulubionych książek i bohaterów, a także rozwiązały zagadki słowne, obrazkowe, jak i słuchowe, oczywiście o tematyce bajkowej. Te wspaniałe dni na długo pozostaną w naszej pamięci i mamy nadzieję, że jeszcze bardziej zachęcą dzieci i rodziców do czytania.
MARZEC
-MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PISARZY- z tej okazji w czwartek 02.03 grupa „Biedronki” wybrała się do biblioteki w celu świętowania Międzynarodowego Dnia Pisarzy. Przedszkolaki poznały postaci dwóch słynnych twórców wierszy dla dzieci - Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Dowiedziały się także kiedy żyli i tworzyli obaj poeci, zapoznały się z ich najpopularniejszymi utworami. Miały nawet okazję obejrzeć i wziąć udział w inscenizacji dwóch z nich: „Katar” oraz „Okulary. Na koniec spotkania każde z dzieci pokolorowało własne pióro jako symbol pisma i tworzenia. Gotowe pióra zawisły w czytelniczej galerii. Wizyta w bibliotece była też doskonałą okazją do przeglądania różnych książek. To było niezwykle ciekawe spotkanie, nie możemy się już doczekać kolejnego!
LUTY
- „Z bajką idę przez świat” - Dzieci z grupy „Sówki” rozpoczęły realizację projektu edukacyjnego polegającego na zaproszeniu dzieci do świata klasycznych bajek, do poznawania postaci, postaw i przygód bajkowych bohaterów. To wreszcie zaproszenie do różnorodnych aktywności związanych z bajkami, osadzonych w podstawie programowej, no i przede wszystkim rozbudzanie zainteresowania literaturą klasyczną oraz upowszechnianie czytelnictwa. Zajęcia realizowane były przez 4 miesiące. Przedszkolaki podejmowały różnorodne działania, dzięki którym między innymi rozwijały swoją kreatywność oraz twórcze myślenie. Na każdym spotkaniu poznawały jedną z klasycznych bajek, omawiały jej treść, układały historyjkę obrazkową, dzięki której utrwalały przebieg wydarzeń. Przedszkolaki swobodnie wypowiadały się na temat zachowań bohaterów, dostrzegając i rozróżniając zachowanie dobre i niewłaściwe. Chętnie rozmawiały o emocjach towarzyszących zarówno dzieciom, jak i bohaterom w wybranych sytuacjach. Bez problemu dostrzegały takie wartości jak prawda, dobro i piękno. Przedszkolaki ropoczęły od "Czerwonego Kapturka" i świetnie się przy tym bawiły. Podczas poznawania historii „Kopciuszka” przedszkolaki miały możliwość aktywnego udziału w pracach dziewczynki, m.in. wieszały pranie na sznurkach, oddzielały groch od makaronu, cerowały podarte sukienki sióstr Kopciuszka, zmywały naczynia.