•  

        ROK SZKOLNY 2023/2024

        DZIEŃ MARCHEWKI

        4 kwietnia 2024 r. dzieci z grupy „Słoneczka” w ramach zbliżającego się „Światowego Dnia Zdrowia” obchodziły „Dzień Marchewki”. W tym dniu dzieci utrwalały wiadomości dotyczące wartości odżywczych tego warzywa z wykorzystaniem „Piramidy Zdrowego Żywienia”. Przedszkolaki poznawały marchewki różnymi zmysłami: wzroku, dotyku, węchu i smaku oraz wykonały pracę plastyczną wyklejając szablon wydzieranką z wycinanki. Jednak największą atrakcją było wspólne przygotowanie zdrowej przekąski z marchewki „Zdrowego II śniadania” i oczywiście wspólna degustacja.

         

        ZAJĘCIA OTWARTE W GRUPIE SŁONECZKA

        20 marca 2024 r. w grupie „Słoneczka odbyły się zajęcia otwarte z udziałem rodziców z okazji „Międzynarodowego Dnia Szczęścia”. Spotkanie rozpoczęła rozmowa na temat szczęścia i zapisanie pomysłów dzieci i rodziców na temat: „Kiedy jestem szczęśliwy…”. Po odczytaniu wielu ciekawych pomysłów, wszyscy uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że jesteśmy szczęśliwi, gdy jesteśmy zdrowi, dlatego powinniśmy jeść dużo owoców i warzyw. W związku z tym przystąpiliśmy do kolejnych zabaw, czyli rozpoznawania i nazywania warzyw i owoców z wykorzystaniem zmysłu wzroku, dotyku i smaku. Następnie dzieci wspólnie z rodzicami wykonały własne kukiełki warzywne nadając im śmieszne nazwy. Nie zabrakło także zabaw muzyczno-ruchowych, tym razem z chustą animacyjną i obrazkami owoców. Rodzice wraz ze swoimi pociechami wykonalitakże pyszne i bardzo zdrowesałatki owocowe,które wspólnie degustowali. Ten dzień przyniósł wszystkim wiele radości i uśmiechu i okazał się naprawdę szczęśliwym, a do tego zdrowym. Dziękuję wszystkim rodzicom za tak liczne przybycie i wspólną zabawę.

         

        SPOTKANIE Z PANIĄ DIETETYK

        19 marca 2024 r. dzieci 5 i 6-letnie uczestniczyły w spotkaniu z dietetykiem, mamą Emilki z grupy „Słoneczka”, która opowiedziała o swoim zawodzie. Pani Madzia rozmawiała z dziećmi na temat zdrowego odżywiania wyświetlając przedszkolakom prezentację multimedialną o zdrowym odżywianiu oraz prezentowała piramidę żywieniową. Nasz gość zachęcał wszystkie dzieci do spożywania większej ilości warzyw i owoców oraz ograniczania słodyczy i produktów typu fast-food. Jeszcze raz dziękujemy pani Madzi za tak ciekawe i potrzebne spotkanie i zapraszamy kolejnych rodziców do spotkań z przedszkolakami.

        AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA W GRUPIE ŻABKI

        Dzieci z grupy Żabki systematycznie dbają o swoją sprawność fizyczną uczestnicząc w ćwiczeniach gimnastycznych. Aby zadbać również o prawidłową postawę ciała do ćwiczeń wprowadzane są elementy gimnastyki korekcyjnej, które pozwalają na zapobieganie powstawaniu wad postawy lub pomagają je zniwelować. Do ćwiczeń wykorzystywane są woreczki gimnastyczne, laski, puzzle sensoryczne, pachołki, piłki itp. Systematyczne zajęcia wpłyną na prawidłowy rozwój dzieci.

        TRENING Z PANEM MARCINEM

        W poniedziałek 19 lutego dzieci z grupy Biedronki odwiedził pan Marcin, który jest tatą Martynki. Pan Marcin ma wspaniałą pasję związaną ze sportem- jest sędzią piłki ręcznej. Podczas spotkania opowiedział przedszkolakom, na czym polega jego praca, przyniósł kilka gadżetów potrzebnych do wykonywania tego zajęcia. Największą atrakcją jednak była rozgrzewka i zawody sportowe poprowadzone przez Pana Marcina. Dzieci były zachwycone, czuły się jak prawdziwi sportowcy. Panie Marcinie bardzo dziękujemy za poświęcony czas. 

        „ZDROWE DZIECI” 

        Nasze przedszkole bierze udział w projekcie realizowanym przez Ministerstwo Zdrowia „Zdrowe dzieci”, którego celem jest propagowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci do lat 6. Projekt zakłada promocję zdrowego stylu życia, w szczególności poprawę jakości żywienia dzieci i wzrost aktywności fizycznej zgodnie z zasadą, że łatwiej jest wdrażać od dziecka dobre nawyki, niż wypleniać w przyszłości te już zakorzenione. Zajęcia z programu realizowane są w grupach: Sówki, Pieski i Słoneczka.

         Cele projektu:

        • wzrost znajomości zasad zdrowego żywienia i znaczenia aktywności fizycznej wśród dzieci

        • zwiększona świadomość roli wody dla zdrowia człowieka, owocująca większą częstotliwością sięgania po wodę w ciągu dnia i w trakcie posiłków

        • wzrost rozumienia znaczenia warzyw i owoców w diecie – wraz z podniesieniem w społecznym odbiorze ich atrakcyjności

        • integracja całych środowisk wychowawczych – rodziców, opiekunów, personelu placówek i dzieci wokół tematu zdrowego stylu życia i żywienia

        Dzieci z grupy „Pieski” zrealizowały scenariusz „Wspinaczka na szczyt piramidy z Detektywem Witaminką”, którego celem było zapoznanie z piramidą zdrowego żywienia i stylu życia dzieci i młodzieży. Omówiono poszczególne piętra piramidy. Dzieci uczestniczyły w ZUMBIE  Kids, wymieniały znane im warzywa i owoce, produkty zbożowe, produkty pochodzące z mleka. Dowiedziały się, że mięso, ryby i jajka zajmują mało miejsca na piramidzie, więc nie potrzebują jeść w ciągu dnia tych produktów w dużych ilościach. Podobnie jest z tłuszczami - traktujemy je tylko jako dodatek. Dzieci dowiedziały się również o ważnej roli wody i snu. Potem stworzyły grupową piramidę zdrowia, bawiły się z obrazkami warzyw i owoców. Na pamiątkę wzięły do domu magnes na lodówkę - talerz z piramidą zdrowego żywienia.

                 

         „Pieski” wzięły też udział w zajęciach kulinarnych. Wspólnie zrobiły sałatkę owocową.

              

        Dzieci z grupy „Pieski” zrealizowały kolejny scenariusz „W Krainie Ruchu – z Detektywem Witaminką odkrywamy sekret dobrego zdrowia”. Celem zajęć było nabywanie ogólnej sprawności i zwinności fizycznej oraz wzmacnianie wiary w swoje możliwości podczas pokonywania zadań ruchowych. Na początek dzieci wysłuchały opowiadania, potem obejrzały piramidę i poznały najniższe piętro – ruch. Następnie przystąpiły do rozgrzewki i wzięły udział w różnych konkurencjach sportowych: „Wesoły slalom”, „Traf do celu”, „Równowaga”, „Przeskocz przeszkodę”, „Bilard”.

            

        Dzieci z grupy „Słoneczka” systematycznie utrwalają wiedzę z realizowanego programu MZ „Zdrowe Dzieci”. Tym razem więcej uwagi poświęciły warzywom i owocom, degustując je podczas posiłków przedszkolnych oraz malując i wklejając na wspólnie przygotowany plakat.

         

        Dzieci 3-letnie z grupy "Sówki" w ramach działań z projektu wykonały zdrowy koktajl owocowo-warzywny. Przedszkolaki wykazały się znajomością owoców i warzyw podczas wspólnych zabaw. Nie zabrakło również aktywności fizycznej oraz rozmowy z dziećmi na temat dobroczynnego wpływu wody na organizm i funkcjonowanie młodego człowieka.

                    

        7 marca 2024 r. dzieci z grupy „Słoneczka” utrwalając wiedzę z realizowanego programu MZ „Zdrowe Dzieci” obchodziły „Dzień Płatków Śniadaniowych”. Podczas rozmów na temat zdrowego odżywiania przedszkolaki sprawdzały na „Piramidzie Żywieniowej” miejsce zajmowane przez płatki śniadaniowe. Ponadto dzieci oglądały paczki z płatkami zwracając uwagę na etykiety i opakowania oraz zawartość witamin. Oczywiście najbardziej przyjemną częścią edukacji zdrowotnej okazała się wspólna degustacja płatków śniadaniowych z jogurtem zawierającym kawałki owoców. Przedszkolaki zgodnie stwierdziły, że jest to kolejny ulubiony dzień specjalny w naszej grupie, podczas którego miały okazję na poznanie smaku różnych, nie zawsze im znanych, płatków śniadaniowych.

         

        "MALI WIELCY RATOWNICY"

        W grupie dzieci 6letnich „Biedronki” odbyło się pierwsze spotkanie w z cyklu programu „Mali Wielcy Ratownicy”. Podczas trzech spotkań z ratownikami medycznymi, strażakami i policjantami dzieci uczą się podstawowych zasad pierwszej pomocy. Zakładanie prostych opatrunków, resuscytacja krążeniowo-oddechowa czy prawidłowe wezwanie służb ratowniczych to tylko część zajęć praktycznych. Program przede wszystkim ma za zadanie nauczyć dzieci odpowiednich postaw  w stosunku do osób potrzebujących pomocy i wyposażyć w umiejętności, dzięki którym będą potrafiły uratować to co najcenniejsze - ŻYCIE.

                  

        Umiejętność ułożenia człowieka w pozycji bocznej bezpiecznej może uratować czyjeś zdrowie i życie. To jedna z zasad pierwszej pomocy– warto więc wiedzieć, jak to zrobić. Właśnie tego uczyły się dzieci z grupy Biedronki podczas kolejnego spotkania z ratownikami medycznymi w ramach realizacji programu mali Wielcy ratownicy.  Przedszkolaki dowiedziały się, że pozycję boczną ustaloną stosuje się u osób nieprzytomnych, ale oddychających. Na początku obserwowały działania ratowników, a potem same podjęły próby  bezpiecznego ułożenia człowieka w oczekiwaniu na przybycie pogotowia ratunkowego. Panie Bartku i Tomku dziękujemy za kolejną ważną lekcję.  

          

        DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

        W dniach 6-8 lutego 2024 r. nasze przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach na temat Bezpiecznego Internetu. Dzieci oglądały  prezentacje multimedialne „Sieciaki.pl”, filmiki edukacyjne „Przygody Zosi w Internecie” oraz kodeksy Bezpiecznego Internetu, dzięki którym poznały zasady dotyczące bezpiecznego korzystania z komputera, tabletu, telefonu oraz Internetu. W tych dniach dzieci miały możliwość grania w gry edukacyjne, nie tylko na komputerze, ale także tablecie, laptopie, na „Magicznej Ścianie” i na „Magicznym Dywanie”. Przedszkolaki oglądały też bajki edukacyjne z wykorzystaniem bezpiecznych stron internetowych i wykonywały kolorowanki według wzoru w Internecie oraz plakaty. Dowiedziały się o skutkach zbyt długiego korzystania z takich urządzeń, skutkach klikania w nieznane linki, a także poznały znaczenia słowa „haker komputerowy” i „wirus komputerowy”. Dzieci zgodnie jednak stwierdziły, że żaden komputer, ani Internet, nie zastąpi im wspólnej zabawy z rówieśnikami i to jest najbardziej optymistyczna wiadomość tego dnia.

        ZAJĘCIA KULINARNE

        Dzieci z grupy Żabki zrealizowały blok tematyczny o zdrowiu, którego podsumowaniem było wspólne wykonanie sałatki owocowej. Przedszkolaki zrozumiały, że dbać o zdrowie to również zdrowo się odżywiać. Że owoce i warzywa to źródło witamin potrzebnych do prawidłowego rozwoju. Od tego dnia na pewno częściej będą po nie sięgały.

        "WARTO JEŚĆ OWOCE!"

         W czwartek, 8 lutego,  w grupie  Króliczków było pysznie i zdrowo! Dzieci przyniosły z domu różne owoce. Były jabłka,  banany, mandarynki, kiwi, truskawki, winogrona i borówki. Najpierw umyły rączki i owoce. Następnie każdy sam pokroił wybrane przez siebie smakołyki i  przygotowywał sałatkę owocową przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przyrządzanie sałatek dało dzieciom wiele satysfakcji, jednocześnie uświadamiając, jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu. Salatka wyszła wspaniale!

        "Super Wiewiórka - Przyjaciółka Oli i Kuby"

        Dzieci z grupy „Słoneczka” zakończyły realizację programu zdrowotnego PCK „Super Wiewiórka Przyjaciółka Oli i Kuby”, który realizowany był od września 2023 r. do lutego 2024 r. Celem programu było wykształcenie u dzieci nawyków dbałości o bezpieczeństwo własne i innych, higienę, tolerancję i pomoc potrzebującym oraz skuteczne udzielanie pierwszej pomocy. Podczas podsumowania całego programu przedszkolaki wykazały się bardzo dużą wiedzą dotyczącą omawianych zagadnień. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i znaczki z Super Wiewiórką. Gratulujemy!

        ZdrowaOdNowa

        9 stycznia 2024 r. gościliśmy uczniów kl. II  Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Kresowiaków w Bartoszycach, którzy biorą udział w programie fundacji „Zwolnieni z Teorii”. Zadaniem uczestników jest zrealizowanie w zespole swojego projektu społecznego w prawdziwym życiu, które przynosi coś dobrego innym. Uczniowie „Mechaniaka” są zrzeszeni w Organizacji ZdrowaOdNowa. Wybrali nasze przedszkole, żeby wdrożyć i realizować projekt edukacyjny dotyczący zdrowego odżywiania. Młodzi ludzie z zapałem poprowadzili zajęcia z dziećmi 4i 5 - letnimi. Utrwalili wiedzę na temat warzyw i owoców oraz wyjaśnili dzieciom, jaki wpływ i znaczenie mają one dla naszego zdrowia. Jednym z warzyw, o którym była mowa podczas zajęć, była marchewka.  Zdrowie, to nie tylko prawidłowe odżywianie, ale także dobra kondycja i z racji tego mówi się, że ruch to zdrowie. Dlatego dzieci wspólnie z naszymi gośćmi tańczyły i ruszały się przy muzyce, tj. „Boogie-Woogie”, „Kaczuszki”, „Makarena”. Na koniec zajęć wszystkie dzieci otrzymały kolorowankę z marchewką i oryginalną naklejkę „ZdrowaOdNowa”.

         

        "DZIEL SIĘ UŚMIECHEM"

        Dzieci z grupy Biedronki biorą udział w XI edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Dziel się Uśmiechem”, który organizowany jest m.in. przez Polski Czerwony Krzyż. Podczas realizacji treści programu  dzieci  poznają zasady prawidłowej higieny jamy ustnej, a także dowiadują się jak zapobiegać próchnicy zębów w 4 prostych krokach. Działania edukacyjne podejmowane w ramach programu mają na celu utrwalać u dzieci właściwe nawyki oraz zmniejszać skalę problemu próchnicy. Pierwsze spotkanie nosi tytuł „Moje zęby”. Przedszkolaki dowiedziały się jaka jest rola i funkcja zębów, poznały nazwy, budowę oraz ilość zębów, omówiły korzyści z posiadania zdrowych zębów i zwróciły uwagę na potrzebę dbania o zęby od najmłodszych lat. Podczas zajęć dzieci oglądały prezentację multimedialną, prowadziły obserwację zębów przy pomocy lusterka, wykonywały eksperymenty i doświadczenia. Nie zabrakło również działań plastycznych. Dzieci , z wykorzystaniem plasteliny, wykonały szczękę dziecka zwierającą zdrowe uzębienie.

        Dzieci z grupy Biedronki zrealizowały kolejne tematy zajęć z programu pt. Dziel się uśmiechem.

        Pierwsze poruszane zagadnienie nosiło tytuł „Dbam o zęby”. Dzieci poznały cztery proste kroki  dla zdrowych i czystych zębów- szczotkuj, czyść, żyj, kontroluj. Zapoznały się tez z zasadami prawidłowego i skutecznego mycia zębów. Zostały też zaznajomione z dodatkowymi środkami higieny jamy ustnej, takimi jak nić dentystyczna i płyn do płukania ust. Przedszkolaki omawiały również rolę bezcukrowej gumy do żucia w zachowaniu higieny jamy ustnej. Ostatnim poruszanym zagadnieniem były regularne kontrole w gabinetach stomatologicznych.

         

        Kolejne spotkanie z Superdentystką nosiło tytuł „Pomocnicy zdrowych zębów”. Podczas zajęć zwracano uwagę na naturalnych sprzymierzeńców zdrowych zębów: fluor, dietę i ślinę. Dzieci omawiały  znaczenie profilaktyki fluorowej i zwracały uwagę na codzienną dietę. Biedroneczki dowiedziały się też, jak powstaje ślina i do czego jest nam potrzebna. Na zakończenie utrwaliły cztery proste kroki  dla zdrowych i czystych zębów- szczotkuj, czyść, żyj, kontroluj.
         
        Biedroneczki zakończyły realizację programu edukacyjnego pt. Dziel się uśmiechem. Ostatni blok tematyczny nosił nazwę „Idę do dentysty”. Miał on na celu zapoznać dzieci z pracą stomatologa oraz ortodonty, oswoić ich przed wizytą w gabinecie i rozproszyć lęki z nią związane.  Przedszkolaki uświadomiły sobie podczas dzisiejszych zajęć, iż należy regularnie kontrolować stan jamy ustnej, aby zapobiec chorobom zębów. Podczas ostatniego spotkania dzieci przeprowadziły eksperyment dotyczący pojawiania się ubytków w zębach, odegrały scenki dramowe w gabinecie dentystycznym i wykonały plakaty, które podsumowały zdobyte wiadomości i umiejętności. Dzięki realizacji tego programu przedszkolaki z większą uwagą dbają o swoje zęby.  
         

         

        "PROFILAKTYKA SMYKA"

        Dzieci z grupy Biedronki przystąpiły do realizacji projektu pod patronatem Policji, którego nazwa brzmi Profilaktyka Smyka „Na ratunek Poli”. Głowna bohaterka to fikcyjna rówieśniczka dzieci, która na własnym przykładzie pokaże im, jak unikać zagrożeń w niebezpiecznym świecie. Pierwsze spotkanie z Polą nosi tytuł „Nieproszony gość”. Przedszkolaki, po wysłuchaniu wiersza, ustaliły zasady bezpieczeństwa dotyczące nie otwierania drzwi obcym, przypomniały numer alarmowy i odegrały krótkie scenki podsumowujące prawidłowe zachowania w kontakcie z obcym. Drugie spotkanie pod hasłem „Nie zbaczaj z drogi” dotyczyło zasad bezpieczeństwa chodzenia tylko znanymi dziecku drogami. Przedszkolaki ustaliły, kogo można prosić o pomoc w różnych sytuacjach i przypominały numery alarmowe. Podczas zajęć wyznaczyły bezpieczną trasę do swojego domu i zaproponowały zapisanie kodu tej trasy przy pomocy strzałek.

         

        Dzieci z grupy Biedronki zrealizowały kolejne scenariusze z programu „Na ratunek Poli”.
        Spotkanie „Kruchy lód” dotyczyło znajomości zasad bezpieczeństwa podczas ferii zimowych. Dzieci po wysłuchaniu wiersza odpowiedziały min. na pytanie czym grozi chodzenie po lodzie i co należy zrobić, gdy widzimy, że pod kimś załamał się lód.  Poznały też zasady bezpiecznych zabaw zimowych i  przypomniały numery alarmowe.
         
        Podczas spotkania „Woda – żywioł, z którym żartów nie ma” przedszkolaki poznały zasady bezpieczeństwa podczas zabaw nad wodą i stworzyły własny kodeks zasad zachowania nad wodą. Wzięły również udział w zabawie badawczej, w której sprawdziły co pływa, a co tonie.
         

        W kolejnym spotkaniu  pt. „Na skróty” Biedroneczki rozmawiały na temat zagrożeń płynących ze strony obcych osób”. W oparciu o treść wiersza ustaliły zasady postępowania w kontakcie z nieznajomymi. Na zakończenie zajęcia ulepiły z plasteliny figurki przestawiające postaci z wiersza i odegrały przedstawianie teatralne.  

        Przedszkolaki z grupy Biedronki zrealizowały, w ramach programu pt. „Na ratunek Poli”, następne zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa. Tym razem były to tematy: „Najlepszy przyjaciel człowieka” oraz „Pozory mylą”. Podczas pierwszego zajęcia dzieci utrwaliły zasady prawidłowego zachowania się wobec obcych zwierząt, ćwiczyły pozycję bezpieczną „żółwik”,  obejrzały prezentację multimedialną dotyczącą tresury psów policyjnych, a na koniec wykonały rysunki swoich pupili. Drugie zajęcie dotyczyło znajomości zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Dzieci stworzyły plakat zawierający zasady prawidłowego poruszania się w sieci, a następnie wykorzystując metodę kodowania próbowały bezpiecznie przejść labirynt.   


         

         

        "BEZPIECZNE PRZEDSZKOLE"

        We wrześniu i październiku wszystkie przedszkolaki realizowały tematykę „Bezpiecznie na drodze” poznając zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, znaki drogowe, sygnalizatory, numery alarmowe. Dzieci uczestniczyły w wycieczkach pieszych na skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, uczyły się przechodzić przez jezdnię tylko i wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach. 19 października grupy dzieci 5 i 6 – letnich miały również spotkanie z policjantami, którzy na podstawie prezentacji opowiadali, w jaki sposób rozpoznać prawdziwego policjanta, czym zajmują się policjanci, jak bezpiecznie poruszać się po drogach dla pieszych, rowerów i po jezdni, przypomnieli numer alarmowy 112. Przedszkolaki zgadywały odgłosy ulicy, oglądały slajdy pokazujące skutki przechodzenia na czerwonym świetle i jazdy bez zapiętych pasów, a także oglądały bajkę o misiu okradającym cukiernię. W tym dniu wszystkie dzieci zostały policjantami otrzymując policyjne odznaki. Przedszkolaki uczestniczyły w poszukiwaniu misia, który okradł cukiernię zdobywając ulubione słodycze. Przedszkole otrzymało dyplom bezpiecznego przedszkola, a policjanci laurki wykonane przez dzieci.

                

         

        RATOWNIK MEDYCZNY W  NASZYM PRZEDSZKOLU

        W poniedziałek 16 października nasze przedszkolaki odwiedził niecodzienny gość. Był to pan Grzegorz Modrzejewski, tata naszej koleżanki Poli. Spotkanie to odbyło się z dwóch powodów. Po pierwsze 13 października przypadał Dzień Ratowników Medycznych. Drugim powodem spotkania była akcja zorganizowana przez Komendę Powiatowej Straży Pożarnej w Bartoszycach pod hasłem „Europejski Dzień Przywracania Akcji Serca 2023 r.” Niestety nasze przedszkolaki nie mogły uczestniczyć osobiście w tej akcji, więc zaprosiły pana Grzegorza, który  jest ratownikiem medycznym, aby udzielił im kilku cennych porad. Tata Poli przeprowadził krótkie warsztaty z udziałem dzieci, podczas których nauczył je prawidłowego przeprowadzania resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz opatrywania ran. Po lekcji pierwszej pomocy dzieci z grupy Biedronki miały możliwość obejrzenia ambulansu oraz sprzętu medycznego ratującego życie, który udostępnili nam ratownicy medyczni z zaprzyjaźnionej firmy Al-Med. Na zakończanie spotkania dzieci wręczyły panu Grzegorzowi podziękowania oraz laurki.

                  

         

        MINI SIŁOWNIA

        "Słoneczka" dbają o kondycję i sprawność fizyczną ćwicząc na urządzeniach w przedszkolnej "Mini siłowni".

         

        DZIEŃ BEZPIECZNEGO KOMPUTERA

        12 października dzieci z grupy „Słoneczka” obchodziły „Dzień Bezpiecznego Komputera”. W tym dniu dzieci rozmawiały na temat bezpiecznego korzystania z komputera, tabletu i telefonu, bezpiecznego korzystania z Internetu i gier, tylko pod opieką dorosłych oraz korzystania tylko ze stron przeznaczonych dla dzieci. Przedszkolaki same przyznały, że czasami rodzice pozwalają im na samodzielne i zbyt długie korzystanie z Internetu, komputera, tabletu lub telefonu, granie w gry dla młodzieży i instalowanie gier bez udziału dorosłych. Dzieci poznały konsekwencje takich zachowań. Tego dnia przedszkolaki korzystały z Internetu, komputera, „Magicznej Ściany” i „Magicznego Dywanu”, oczywiście pod kontrolą nauczyciela, poznały różne gry edukacyjne i oglądały bajki przeznaczone dla dzieci w ich wieku.

         

         

        "JESTEŚMY AKTYWNI"

        Nasze przedszkole włączyło się w obchody XXIX Sportowego Turnieju Miast i Gmin. Głównym celem było promowanie aktywnego trybu życia,szerzenie zasad fair play oraz nabywanie wiary we własne siły i możliwości. We wtorek 26 września zorganizowaliśmy Dzień Sportu pod hasłem "Jesteśmy aktywni". Tego dnia dzieci i ich wychowaczynie przyszły do przedszkola w strojach sportowych. Wszystkie grupy brały udział w ciekawych konkurencjach sportowych. Dzieci dowiedziały się, jak ważna jest rozgrzewka, która przygotowuje organizm do wysiłku fizycznego i taką muzyczną rozgrzewką rozpoczęły swoje potyczki sportowe. Przed startem mali sportowcy złożyli przysięgę sportowca, w której obiecali przestrzegać ustalonych zasad oraz wykonać wszystkie konkurencje uczciwie i zgodnie. Był tor przeszkód, rzuty balonikiem do kosza, kopanie piłki do bramki i skoki w dal. Przedszkolaki miały również możliwość skorzystania z przedszkolnej mini siłowni. Wszystkie zmagania zostały podsumowane punktami, a za uczestnictwo w zajęciach sportowych każdy przedszkolak otrzymał medal. Na koniec dzieci otrzymały soki owocowe, cenne źrodlo witamin i składników mineralnych. Każdy przedszkolak z wielkim przejęciem brał udział w przygotowanych konkurencjach, a każde wykonane ćwiczenie budziło w dzieciach ogromną radość i zadowolenie z dobrze wykonanego zadania. Wielkie BRAWA dla wszystkich naszych "sportowców"! Natomiast najmłodszą grupę odwiedził niezwykły gość, pani Paulina mama Marysi. "Sówki" wzięły udział w przygotowanych przez panią Paulinkę konkurencjach sportowych.  Wszystkie dzieci z radością wykonywały powierzone im zadania i oczywiście wykonały wszystkie wzorowo. Nie zapominajmy, że ruch to też codzienne spacery i zabawy na  przedszkolnym placu zabaw!

         

        DZIEŃ JABŁKA

        W czwartek, 28 września, dzieci z grupy Króliczki i Słoneczka obchodziły Dzień Jabłka. Króliczki rozmawiały o walorach zdrowotnych tych pysznych owoców i zdrowym odżywianiu. Były zabawy ruchowe z piosenką o jabłuszku, puzzle  i praca plastyczna. Na koniec odbyła się jabłkowa uczta- pyszna i zdrowa!

        Słoneczka poznawały jabłka zmysłami: wzroku, dotyku, węchu i smaku. Określały ich kształty, wielkość i kolory, obserwowały, co znajduje się w środku. Oprócz wspólnej degustacji, wykonały pracę plastyczną, z jabłkiem w roli głównej. Przypomniały sobie, jak cennym źródłem witamin jest właśnie nasz polski produkt – jabłko.

          

         

        ROK SZKOLNY 2022/2023

         

        „ŚWIATOWY DZIEŃ HIGIENY RĄK”

        Dnia 5 maja 2023r. dzieci z grupy „Pieski” obchodziły Światowy Dzień Higieny Rąk. To doskonała okazja do przypomnienia najmłodszym o tym, że dbanie o zdrowie poprzez higienę rąk jest jedną z podstawowych metod zapobiegania rozprzestrzenianiu chorób. Burzą mózgów wyjaśniliśmy pojęcie „higiena rąk”. Dzieci na podstawie plakatu przypomniały sobie, kiedy należy myć ręce. Miały też możliwość zaobserwowania na przykładzie nauczycielki kolejnych etapów mycia rąk. Potem utrwaliły te etapy z plakatem Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Nie zabrakło też zabaw z piosenkami związanymi z czynnościami samoobsługowymi i nawykami higienicznymi. Na koniec dzieci wykonały wspólną pracę poprzez odrysowanie swoich czystych dłoni na dużym arkuszu papieru oraz przyklejenie kropelek wody.

           

        ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA

        Dnia 7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Dbanie o zdrowie powinno być nieodłączny elementem życia każdego z nas, niezależnie od wieku. Dlatego w tym dniu w grupach dzieci 6-letnich „Jeżyki” i „Sówki” poruszyliśmy  tą tematykę,  wiedząc, że należy uczyć tego już od najmłodszych lat. Przybliżając tematykę zdrowotną, kształtowaliśmy  pozytywne postawy wobec ochrony zdrowia i zachowań prozdrowotnych. Przypomnieliśmy zasady zdrowego życia, m.in. zasady higieny, prowadzenie zdrowego trybu życia (uprawianie sportu, ruch na świeżym powietrzu, prawidłowa ilość snu), właściwe  odżywianie. Podczas zajęć przedszkolaki wykonały piramidę żywieniową , rozpoznawały i nazywały warzywa oraz  owoce a następnie dokonały ich klasyfikacji.

               

         

        PROFILAKTYKA SMYKA 

        ROK SZKOLNY 2023/2024

        Dzieci z grupy Biedronki przystąpiły do realizacji projektu pod patronatem Policji, którego nazwa brzmi Profilaktyka Smyka „Na ratunek Poli”. Głowna bohaterka to fikcyjna rówieśniczka dzieci, która na własnym przykładzie pokaże im, jak unikać zagrożeń w niebezpiecznym świecie. Pierwsze spotkanie z Polą nosi tytuł „Nieproszony gość”. Przedszkolaki, po wysłuchaniu wiersza, ustaliły zasady bezpieczeństwa dotyczące nie otwierania drzwi obcym, przypomniały numer alarmowy i odegrały krótkie scenki podsumowujące prawidłowe zachowania w kontakcie z obcym. Drugie spotkanie pod hasłem „Nie zbaczaj z drogi” dotyczyło zasad bezpieczeństwa dotyczących chodzenia tylko znanymi dziecku drogami. Przedszkolaki ustaliły, kogo można prosić o pomoc w różnych sytuacjach i przypominały numery alarmowe. Podczas zajęć wyznaczyły bezpieczną trasę do swojego domu i zaproponowały zapisanie kodu tej trasy przy pomocy strzałek.

            

         

         

        ROK SZKOLNY 2022/2023

        W piątek, 9 marca, dzieci 6-letnie „Jeżyki” i „Sówki” rozpoczęły realizację projektu  pod nazwą „Profilaktyka Smyka”.  W tym dniu gościliśmy w naszym przedszkolu dzielnicowego- pana Krzysztofa z Powiatowej Komendy Policji w Bartoszycach, który przedstawił bohaterkę  projektu –małą dziewczynkę o imieniu Pola oraz jej przyjaciela Policjanta, który zawsze rusza z pomocą , gdy dziewczynka ma kłopoty.

        Historie niesfornej Poli poruszają problemy tematyki bezpieczeństwa w najbliższym otoczeniu dziecka i są przedstawione w formie wierszyków zakończonych morałem. Podczas realizacji projektu poruszane będą problemy, które uczą prawidłowego zachowania się w sytuacjach dla dzieci trudnych i niecodziennych: w domu, szkole, na drodze,w czasie odpoczynku letniego i zimowego.

        Podczas spotkania pan dzielnicowy przeczytał dzieciom pierwsze opowiadanie - „Nieproszony gość” z książeczki pt. „Na ratunek Poli”, następnie dzieci odpowiadały aktywnie na pytania dotyczące treści opowiadania i zadawały pytania. Przedszkolaki wykonały ilustracje do opowiadania, a także pokolorowały obrazek „Wredka”- nieproszonego gościa, który odwiedził Polę.

        Dziękujemy za  poświęcony nam czas i czekamy na kolejne spotkanie.

              

        15 marca dzieci 6-letnie „Jeżyki” zrealizowały kolejny scenariusz  projektu  pod nazwą „Profilaktyka Smyka”.  W tym dniu przedszkolaki wysłuchały opowiadanie pt. „Nie zbaczaj z drogi” oraz odpowiedziały na pytania dotyczące treści wysłuchanego utworu. Następnie przedszkolaki uczestniczyły w zabawie z Ozobotem, podczas której  rysowały drogę, którą pokonywał mały robot. Dzieci brały udział również w zabawie ruchowej z elementami kodowania a także kolorowały obrazek z bohaterami opowiadania.

          

        24 marcadzieci 6-letnie „Jeżyki” zrealizowały kolejny scenariusz  projektu  pod nazwą „Profilaktyka Smyka”.  Przedszkolaki wysłuchały opowiadania,  pt. „Kruchy lód” oraz  odpowiedziały na pytania dotyczące treści wysłuchanego utworu. Następnie dzieci pokolorowały obrazek z bohaterami opowiadania, określały właściwości lodu  a także uczestniczyły w quizie na temat bezpiecznych zabaw na śniegu i lodzie.

        W poniedziałek 24 kwietnia dzieci 6-letnie „Jeżyki” realizowały kolejny temat projektu  pod nazwą „Profilaktyka Smyka”.  Tym razem przedszkolaki wysłuchały opowiadania,  pt. „Na skróty”, następnie wspólnie z nauczycielką rozmawiały na temat obcych i potencjalnych niebezpieczeństw, jakie mogą spotkać dzieci ze strony obcych dorosłych. Podczas zajęć przedszkolaki przypomniały sobie numery alarmowe oraz sposoby zachowania się w takich niebezpiecznych sytuacjach. Ponadto dzieci w zespołach przygotowały scenki przedstawiające historię Poli z wykorzystaniem różnych klocków.

        Dnia 16 maja dzieci z grupy „Jeżyki” realizowały  projekt  pod nazwą „Profilaktyka Smyka”.  Tym razem przedszkolaki wysłuchały dwóch opowiadań,  pt. „Patrz i słuchaj ” oraz „Kłopotliwy kask”, których głównym celem było poznanie zasad bezpieczeństwa na drodze. Dzieci uczyły się jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię oraz,  jak ważne jest bezpieczeństwo w czasie jazdy rowerem. Przedszkolaki obejrzały film edukacyjny na stronie internetowej YouTube, pt. „Bezpieczeństwo na drodze”,  w zespołach konstruowały grę planszową o zasadach poruszania się rowerem, wykonały sygnalizator świetlny oraz pokolorowały obrazki związane z treścią wysłuchanych opowiadań.

          

        Dnia 02 czerwca dzieci z grupy „Jeżyki” realizowały  projekt  pod nazwą „Profilaktyka Smyka”.  Tym razem przedszkolaki wysłuchały dwóch opowiadań,  pt. „Fałszywy alarm ” oraz „Najlepszy przyjaciel człowieka”, których głównym celem było rozsądne używanie numerów alarmowych a także prawidłowe zachowanie wobec psów. Przedszkolaki dowiedziały się, jakie skutki niesie za sobą wzywanie służb ratunkowych dla zabawy, przypomniały sobie również numery alarmowe i adres zamieszkania. Ponadto   nauczyły się, że nie należy podchodzić zbyt blisko do obcych psów.  Poznały też pozycję, tzw. żółwia, którą trzeba przyjąć w razie ataku psa. Podczas zajęć dzieci pokolorowały  obrazki związane z treścią wysłuchanych historyjek.

         

        Dnia 07 czerwca dzieci z grupy „Jeżyki” realizowały  projekt  pod nazwą „Profilaktyka Smyka”.  Tym razem przedszkolaki wysłuchały dwóch opowiadań,  pt. „Pozory mylą ” oraz „Nie czyń drugiemu co tobie nie miłe”. Przedszkolaki dowiedziały się jakie niebezpieczeństwa  niesie za sobą Internet oraz co to jest wirus komputerowy. Po wysłuchaniu drugiego opowiadania poznały szkodliwość hejtu i ile złego za sobą niesie. Podczas rozmowy nauczycielka wskazała jak należy postępować i reagować gdy  jesteśmy światkami hejtu, oraz gdzie należy szukać pomocy, gdy osoby bliskie lub my sami doświadczamy hejtu. Dzieci uczestniczyły w zabawie „Krąg uprzejmości”, podczas której mówiły sobie miłe słowa, następnie  pokolorowały obrazki związane z treścią wysłuchanych opowiadań.

        Dnia 26 czerwca dzieci z grupy „Jeżyki” i „Sówki” realizowały  projekt  pod nazwą „Profilaktyka Smyka”.  Tym razem przedszkolaki wysłuchały dwóch ostatnich opowiadań,  pt. „Świeć przykładem” i „Nie odwracaj wzroku”. Głównym celem pierwszego wysłuchanego  opowiadania było zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo i konieczność noszenia odblasków. Przedszkolaki  wyjaśniły kiedy i gdzie  należy nosić odblaskowe kamizelki, opaski i zawieszki. Natomiast w drugim opowiadaniu „Nie odwracaj wzroku” autor zwraca uwagę na to, że często nie zauważamy, odwracamy głowę i dajemy przyzwolenie agresorom do wyrządzania zła. Dlatego bohaterka Pola została pouczona przez policjanta jak należy zachować się w takiej sytuacji. Dzieci dowiedziały się, że najważniejsze jest reagowanie, gdy jesteśmy świadkami złego postępowania, w ten sposób nie tylko pomagamy tym, którym dzieje się krzywda, ale również pokazujemy innym,że nie możemy godzić się na krzywdzenie słabszych. Podczas zajęć dzieci pokolorowały obrazki związane z treścią wysłuchanych opowiadań oraz nałożyły odblaskowe kamizelki. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci otrzymały dylomy.

              

         

        SPOTKANIE Z POLICJANTEM

        Dnia 16 marca odbyło się spotkanie z policjantem, panem asp. szt. Wojciechem Szarejko z Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach. Przedszkolaki dowiedziały się na czym polega praca policjanta i jak wygląda jego mundur. Szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego niezbędnego podczas wykonywania pracy. Miały też możliwość obejrzenia krótkich filmików przedstawiających zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię oraz bezpiecznej podróży samochodem. Utrwaliły numer alarmowy 112. Po obejrzeniu filmu o Misiaczku Rozrabiaczku wcieliły się w rolę policjantów i rozpoczęły poszukiwania misia w sali, które zakończyły się pomyślnie. Na zakończenie pan policjant wręczył wszystkim dzieciom odznaki i słodki upominek a naszemu przedszkolu - dyplom "BEZPIECZNE PRZEDSZKOLE". Serdecznie dziękujemy za miłe spotkanie.

                     

         

        ZDROWE KANAPKI

        8 marca dzieci z grupy „Słoneczka” kontynuowały zajęcia kształtujące postawy prozdrowotne wśród najmłodszych. W tym dniu przedszkolaki poznawały nazwy warzyw, wykorzystując do tego zmysł wzroku, węchu, dotyku, a przede wszystkim smaku. Dzieci po dokładnym umyciu i obraniu, samodzielnie kroiły warzywa układając je na talerzykach i miseczkach. Przedszkolaki układały także wędlinę, różne rodzaje chleba, sery żółte oraz różne rodzaje twarogów organizując „Szwedzki stół”. Następnie samodzielnie wykonały zdrową kanapkę, próbując sosu pomidorowego własnej roboty.  A na koniec została już tylko degustacja, która podobała się naszym przedszkolakom najbardziej. Wszystkie dzieci spróbowały przynajmniej jedno z warzyw, niektórzy po raz pierwszy, ale większość zgodnie stwierdziła, że naprawdę lubi warzywa, tylko nie wszyscy o tym wiedzieli, z czego bardzo się cieszymy!

              

         

        DZIEŃ PŁATKÓW ŚNIADANIOWYCH

        7 marca przedszkolaki z grupy „Słoneczka” obchodziły Dzień Płatków Śniadaniowych, poznając ich miejsce na Piramidzie żywieniowej, dotykając, patrząc i próbując różnych płatków zbożowych z dodatkiem witamin. Tym razem dzieci degustowały wszystkie rodzaje płatków śniadaniowych dodając je do ulubionego jogurtu, który zakupili rodzice. Wszystkim dzieciom bardzo smakowały zarówno płatki, jak i jogurty, z czego bardzo się cieszymy, a przedszkolaki po raz kolejny udowodniły, że zdrowe odżywianie, to przede wszystkim smaczne posiłki!

           

         

        ZIELONY OGRÓDEK

        7 marca w grupie Żabki gościliśmy mamę Bartka - panią Bogusię. Przypomniała dzieciom, jak ważne są witaminy w naszym życiu. Następnie wspólnie z dziećmi przygotowała "Zielony ogródek" w naszej sali: posadziła cebulki i posiała koper. Już z niecierpliwością czekamy na efekty naszej pracy. Dziękujemy

               

         

        SPOTKANIE Z DIETETYKIEM

        6 marca dzieci z grupy „Słoneczka” rozpoczęły zajęcia kształtujące postawy prozdrowotne wśród najmłodszych. W tym dniu przedszkolaki uczestniczyły w spotkaniu z dietetykiem, podczas którego dowiedziały się, ile i jakie posiłki powinny jeść każdego dnia, aby być zdrowym. Poznały skutki niezdrowego odżywiania oraz omówiły Piramidę zdrowia. W tym dniu dzieci poznawały nazwy owoców, które przyniosły do przedszkola, wykorzystały do tego zmysł wzroku, węchu, dotyku, a przede wszystkim smaku. Dzieci po dokładnym umyciu i obraniu ze skórki, samodzielnie kroiły owoce i wrzucały do blendera, za pomocą którego wykonały pyszne soki i koktajle owocowe. A po wypiciu soku w nagrodę otrzymały owocowe przekąski. Wszystkie dzieci spróbowały owocowych napojów z dużą ilością witamin, z czego bardzo się cieszymy!

            

         

        "W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH" 
         W ubiegłym tygodniu dzieci z grupy "Sówki" wzbogaciły swoją wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Przypomniały sobie jak ważne dla naszego organizmu jest wprowadzenie do codziennej diety wartościowych produktów oraz dbanie o aktywność fizyczną.
          
         
         
        BIEDRONECZKI DBAJĄ O SWOJE ZDROWIE
        Dzieci z grupy Biedronki na początku lutego realizowały tematykę dotyczącą zdrowia. Po raz kolejny przeanalizowały, co służy ich zdrowiu, a czego należy unikać. Podczas zabaw rozmawiały o zawodach, które dbają o nasze zdrowie,opowiadały o swoich doświadczeniach związanych, np. z pediatrą, stomatologiem, wycinały i układały puzzle "zdrowe ząbki". Na podsumowanie tygodnia Biedroneczki stworzyły w grupach piramidę zdrowego żywienia i  zdrowego stylu życia. 
               

         

        DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

        7 lutego dzieci z grupy „Słoneczka” obchodziły „Dzień bezpiecznego Internetu”. W tym dniu zwróciliśmy szczególną uwagę na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci do zasobów internetowych i skutków samodzielnego korzystania przez dzieci z nieodpowiednich stron internetowych, gier i bajek. Następnie dzieci poznały kilka bezpiecznych stron z grami i bajkami edukacyjnymi, które wywołały u nich wiele radości.

           

         

        EUROPEJSKI DZIEŃ ZDROWEGO JEDZENIA

        Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia to święto, które obchodziły we środę dzieci z grupy Biedronki. Na początku przedszkolaki przeanalizowały piramidę zdrowego żywienia, aby przypomnieć sobie jakich produktów należy spożywać najwięcej, a jakich unikać. Następnie własnoręcznie przygotowały kolorowe kanapki bogate w  różnorodne składniki odżywcze. Największym powodzeniem cieszyła się chuda wędlina, ogórki i papryka. To była smaczna zabawa, a zarazem nauka - Biedroneczki poćwiczyły również bezpieczne posługiwanie się nożem. 

                        

         

        SPOTKANIE Z RATOWNIKAMI MEDYCZNYMI

        Początkowo w pięknym słońcu, a następnie w strugach deszczu przedszkolaki żądne wiedzy poznawały tajniki pracy ratowników medycznych. We środę 19 października 2022 roku nasze przedszkole odwiedzili ratownicy medyczni: pan Grzegorz Modrzejewski oraz pan Adrian Grochowski. Panowie opowiedzieli o trudnej pracy ratowników i zaprezentowali dzieciom sprzęt znajdujący się w karetce pogotowia. Najcenniejszą lekcją były ćwiczenia praktyczne na fantomach, nauka opatrywania ran oraz utrwalenie numerów alarmowych. Dzięki tym wskazówkom dowiedzieliśmy się jak ważne jest udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym.  Panie Grzegorzu i  Panie Adrianie, bardzo dziękujemy za zaangażowanie i poświęcony czas. A z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego, który niedawno świętowaliście, życzymy wszystkim ratownikom udanych akcji ratunkowych, a także satysfakcji i radości z wykonywanej pracy.  

                              

        MALI WIELCY RATOWNICY

        Dnia 13.06.2023 r.  w grupie dzieci 6-letnich „Jeżyki” odbyło się kolejne spotkanie w ramach programu edukacyjnego „mali Wielcy ratownicy”, na którym gościliśmy  Ratowników  Medycznych  Pana Tomka i Bartka. Tematem dzisiejszego spotkania była resuscytacja krążeniowo-oddechowa oraz  poznanie zasad działania defibrylatora.  Dzieci  uczyły się udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu  po zatrzymaniu  akcji serca.  Przedszkolaki pod czujnym okiem specjalistów miały możliwość ćwiczyć  samodzielnie udzielanie pierwszej pomocy z fantomem i defibrylatorem. Dziękujemy bardzo za  miłe spotkanie i cenną lekcję.

         

         

        BEZPIECZNI NA DRODZE

        Dzieci z grupy Biedronki przez cały tydzień rozmawiały na temat bezpieczeństwa i zasad dotyczących ruchu drogowego.  Utrwaliły numery alarmowe, przypomniały, czym zajmują się służby zapewniające nam bezpieczeństwo, a na koniec wykonały zadania praktyczne: przeszły przez skrzyżowanie i stworzyły własny sygnalizator świetlny. 

             

         

        SPOTKANIE Z POLICJANTEM

        6 października nasze przedszkole odwiedził pan Krzysztof, policjant z Powiatowej Komendy Policji w Bartoszycach, który rozmawiał z dziećmi na temat bezpiecznego poruszania się po drogach, prawidłowego przejścia przez jezdnię z sygnalizacją świetlną i bez sygnalizacji, bezpiecznej podróży w aucie i ostrożnym zachowaniu podczas kontaktów z nieznajomymi. Przedszkolaki realizujące w tym tygodniu tematykę o bezpieczeństwie wykazały się dużą wiedzą i znajomością przepisów oraz numerów alarmowych i chętnie się nimi dzieliły podczas spotkania

           

         

        "WITAMINKI NA TALERZU"

        We wrześniu dzieci z grupy Żabki realizowały temat kompleksowy "Koniec lata w sadzie i ogrodzie". Na podsumowanie tego bloku tematycznego wspólnie wykonały sałatkę owocową, którą następnie ze smakiem zjadły.

                              

         

         

        ROK SZKOLNY 2021/2022

        KOLOROWE WITAMINKI

        W ubiegłym tygodniu najmłodsze przedszkolaki z grupy „Słoneczka” uczyły się „Jak należy dbać o zdrowie”. Poznały nazwy warzyw i owoców oraz zdrowe produkty, które należy spożywać w dużych ilościach przedstawione na „Piramidzie żywieniowej”. Samodzielnie przygotowały zdrowe kanapki, które z wielką chęcią degustowały, powstały także nowe przepisy na najbardziej urozmaiconą kanapkę. Dzieci uczestniczyły w spotkaniu z panią dietetyk, która zachęcała wszystkie dzieci do spożywania samych zdrowych produktów i unikania słodyczy, opowiedziała na czym polega zawód dietetyka i z którą wspólnie wykonały zdrową i pyszną sałatkę owocową. Przedszkolaki uczestniczyły także w spotkaniu z pielęgniarką, która opowiedziała, na czym polega jej praca i w jaki sposób należy walczyć z chorobami u małych dzieci, które dopiero przyszły na świat. Dzieci świetnie się bawiły i obiecały, że ograniczą ilość spożywanych słodyczy, a będą częściej sięgały po owoce i warzywa oraz zdrowe przekąski.

                   

         

        "PROFILAKTYKA SMYKA”

        Mała Pola i super-policjant – to bohaterowie książeczki stworzonej przez policjantkę z Braniewa. Książeczka stała się podstawą programu  edukacyjnego „Profilaktyka Smyka”, który jest realizowany w naszym przedszkolu w grupie „Kotki  i  „Motylki”. Pola chodzi do szkoły i spotyka się z bardzo różnymi sytuacjami. Wierszyki mają pokazać, jak należy się w nich zachować – przy czym chodzi nie tylko o zachowanie na drodze, ale też o bezpieczeństwo w Internecie, na podwórku i w życiu codziennym.

        Dzieci z grupy ,, Motylki '' zrealizowały w ramach projektu edukacyjnego ,, Profilaktyka smyka'' następujące zagadnienia :

        ,, Nieproszony gość''-  nieotwieranie obcym - zapoznały się z wierszem, uczestniczyły w zabawie ,, Policjanci i złodzieje'',odgrywały scenki , rozpoznawały przedmioty za pomocą dotyku, wykonały ilustrację do omawianego wiersza, kolorowały ilustrację Wredka.

         ,, Nie zbaczaj z drogi''-  chodzenie znanymi drogami- dzieci zapoznały się z wierszem , uczestniczyły w zabawie z kodowaniem ,,Daleka droga do domu'', brały udział w opowieści ruchowej ,, W drogę !'',wykonały przestrzenną mapę drogi do przedszkola, kolorowały ilustrację Poli i Wredka.

        ,,Kruchy lód ''- dzieci uczestniczyły w zabawie badawczej ,, Tafla lodu'' i w zabawie orientacyjno-porządkowej p ,, Na ratunek'' oraz w burzy mózgów i quizie na temat zimowych zabaw.

        ,,Woda-żywioł z którym żartów nie ma'' dzieci uczestniczyły w zabawie badawczej ,, Co pływa , a co tonie ?'', wykonały bezpieczne łódki.

         

        -Dzieci z grupy ,, Motylki'' uczestniczyły w kolejnych zajęciach w ramach projektu ,, Profilaktyka Smyka'' :

        - ,, Na skróty''- dzieci zapoznały się z wierszem,uczestniczyły w zabawie ruchowej ,, Pola do domu'', przedstawiły historię Poli za pomocą figurek z plasteliny.

        - ,, Patrz i słuchaj''- dzieci w ramach tego tematu zapoznały się z wierszem,uczestniczyły w zabawie ruchowej pt.,, Kierowanie ruchem'', bawiły się w kodowanie,wykonały sygnalizator oraz wybrały się na wycieczkę na przejście dla pieszych.

        - ,, Kłopotliwy kask''- dzieci uczestniczyły w zabawie ruchowo-porządkowej ,, Kask na głowę'', słuchały wiersza, uczestniczyły w zabawie matematycznej ,, Rowery na start'', tworzyły gry planszowe w grupach.

        - ,, Fałszywy alarm''- dzieci uczestniczyły w zabawie ruchowej -112, słuchały wiersza,wykonały numer alarmowy ,uczestniczyły w quizie ,, Prawda-fałsz''.

             

         

         

        Dzieci z grupy ,,Kotki '' zrealizowały w ramach projektu edukacyjnego ,, Profilaktyka smyka'' następujące zagadnienia :

        „Nie odwracaj wzroku” to ostatni temat zrealizowany w ramach programu edukacyjnego „Profilaktyka Smyka”. Przedszkolaki wysłuchały wiersza i omówiły jego treść. Następnie wzięły udział w zabawach. Na zakończenie podsumowały zdobyte wiadomości z realizowanego programu.  

              

        W grupie „Kotki” zrealizowały został kolejny temat „Świeć przykładem” z programu edukacyjnego „Profilaktyka Smyka”. Dzieci na podstawie wiersza omówiły zasady poruszania się po zmroku. Następnie uczestniczyły w organizowanych zabawach. Na zakończenie zajęć wykonały pracę plastyczną „Nocna droga”.
            

        -„Pozory mylą”- to temat realizowany w grupie „Kotki” na podstawie scenariusza programu edukacyjnego „Profilaktyka Smyka”. Zajęcia rozpoczęły się od odczytania wiersza i jego omówienia, po czym dzieci wypowiedziały się na temat z czym kojarzy im się bezpieczny internet. Następnie wzięły udział w zabawie „Turek”. Zajęcia zakończyły wykonaniem karty pracy.

               

        -Kolejnym tematem omówionym w ramach programu edukacyjnego „Profilaktyka Smyka” to „ Nie czyń drugiemu co tobie nie miłe”, którego celem było uświadomienie szkodliwości zjawiska hejtu. Podczas zajęcia dzieci uczestniczyły w zabawach a na koniec wykonały plakat „Stop hejt”.

            

        -Dzieci z grupy „Kotki” zrealizowały kolejny temat z programu edukacyjnego „Profilaktyka Smyka” „Najlepszy przyjaciel człowieka”. Zajęcia rozpoczęły się od odczytania wiersza i jego omówienia po czym dzieci obejrzały filmik pokazu umiejętności psa policyjnego. Następnie uczestniczyły w spacerze nadsłuchując odgłosów przyrody. Na zakończenie wykonały z rolki po papierze pieska.

        -Fałszywy alarm” to kolejny temat, o którym rozmawiały dzieci. Na podstawie wiersza dowiedziały się o konsekwencjach, jakie mogą wynikać z niewłaściwego wykorzystania numerów alarmowych. Następnie wzięły udział w organizowanych zabawach, a na zakończenie pokolorowały kolorowankę nawiązującą do tematu zajęć.

           

        „Kłopotliwy kask” - dzieci rozpoczęły zajęcia od wysłuchania wiersza i omówienia jego treści. Następnie wzięły udział w zabawie ruchowo- porządkowej i w zabawie matematycznej. Na koniec w małych zespołach stworzyły własną grę planszową w którą wspólnie zagrały.

             

        „Patrz i słuchaj” to kolejny temat omawiany z dziećmi z grupy „Kotki” w ramach programu „Profilaktyka Smyka”. Przedszkolaki na podstawie wiersza dowiedziały się, w jaki sposób bezpiecznie przejść przez ulicę, następnie wzięły udział w zabawach i wykonały sygnalizator świetlny.

            

        -W ramach realizacji programu edukacyjnego „Profilaktyka Smyka”  dzieci z grupy „Kotki” zrealizowały następujące tematy; „Woda- żywioł, z którym żartów nie ma”, „Kruchy lód”, „Na skróty”. Podczas zajęć zapoznały się z wierszami, utrwaliły numery alarmowe, jak również poznały zasady bezpieczeństwa zabaw nad wodą. Uczestniczyły w zabawach badawczych.

            

        -„Nie zbaczaj z drogi” to temat drugich zajęć przeprowadzonych w grupie „Kotki” w ramach realizacji programu edukacyjnego. Dzieci na podstawie wiersza utrwaliły zasady bezpieczeństwa , dowiedziały się dlaczego powinny chodzić znanymi drogami, jak również kogo prosić w razie potrzeby o pomoc. Następnie wzięły udział w zabawie z kodowaniem , opowieści ruchowej a na zakończenie wykonały pracę plastyczną.

         

        -Podczas pierwszych zajęć w grupie "Kotki", których tematem był „Nieproszony gość”, dzieci poznały zasady bezpieczeństwa dotyczące nieotwierania drzwi nieznajomym, utrwaliły poznane już numery alarmowe, brały udział w zabawie ruchowej, odgrywały krótkie scenki, jak również wykonały ilustracje do wiersza.

              

         

         

         

        "DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU"

        W ramach obchodów  DBI w naszym przedszkolu, w  grupach:  „Kotki” i "Motylki" oraz w grupach "Sówki" i "Jeżyki", przeprowadzono zajęcia mające na celu uświadomienie przedszkolakom niebezpieczeństw, jakie czyhają w komputerze czy telefonie podczas korzystania z Internetu. Dzieci  zostały zapoznane z podstawowymi zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu, obejrzały filmy edukacyjne  i kreskówki , np. "Sieci@ki.pl", „Owce w sieci” (m.in. „Papla”, „Tajemniczy przyjaciel”), które w sposób pouczający przedstawiały temat zagrożeń związanych z  niewłaściwym korzystaniem przez dzieci z nowoczesnych technologii. "Kotki"  podały pomysły na spędzanie czasu wolnego bez Internetu, komputera, tabletu czy smartfona. Wszystkie propozycje zostały zapisane na dużym arkuszu papieru i wyeksponowane na tablicy dla rodziców.

                     

         

        "W ZDROWYM CIELE , ZDROWY DUCH"

        Dbanie o zdrowie to poważne, długofalowe zadanie. Wykonanie go jest niezwykle trudne, jednak daje wspaniałe efekty, jeżeli jesteśmy konsekwentni w jego realizacji. Wiedzą już o tym przedszkolaki z grupy „Biedronki”, które przez kilka dni rozmawiały na temat zdrowia i różnych sposobów na to, aby być zdrowym. Podczas zajęć poznały piramidę zdrowego żywienia, segregowały produkty i  potrawy na zdrowe oraz szkodzące zdrowiu, podawały  propozycje dbania o zdrowie, zwłaszcza w czasie pandemii, uświadomiły sobie zalety ruchu na świeżym powietrzu oraz korzyści z uprawiania sportu. Punktem kulminacyjnym było własnoręczne przygotowanie sałatki owocowej, która jak się później okazało, smakowała nawet najbardziej zagorzałym przeciwnikom owoców.

             

         

        DBAMY O ZDROWIE

        Higiena osobista to jeden z bardziej istotnych elementów codziennego życia. Wpływa ona nie tylko na wygląd, ale też nasze zdrowie!   Zwłaszcza teraz, w czasach gdy zmagamy się z pandemią  COVID-19, zwracanie uwagi na dbanie o higienę i zdrowie naszych przedszkolaków stało się dla całego przedszkola sprawą priorytetową.

        W dniach 01.02. - 04.02.202 r.  w grupie "Żabki" zostały zrealizowane  zajęcia edukacyjne, których celem było utrwalenie zasad prawidłowego dbania o czystość jamy ustnej, dbanie o własny wygląd oraz dbałość o higienę osobistą. Dzieci przypomniały sobie również zasady prawidłowego mycia rąk. Zwieńczeniem tygodniowych zajęć było wspólne wykonanie pracy plastycznej pt. "Drzewo czystości".

                

         

        BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE , W DOMU I W PRZEDSZKOLU

        W październiku najmłodsze przedszkolaki realizowały tematy dotyczące bezpieczeństwa w domu, przedszkolu i na drodze. Poznały różne rodzaje aut, były na wycieczce pieszej na skrzyżowaniu, gdzie poznały kolory sygnalizatora świetlnego, uczyły się bezpiecznie przechodzić przez jezdnię. Oczywiście nie zapomniały też o tym, żeby być widocznym na drodze, zakładając odblaskowe kamizelki.

                

        Biedroneczki dbają o swoje bezpieczeństwo w każdej sytuacji. Tym razem zajęły się zasadami ruchu drogowego. Wspólnie omówiły miejsca, w których można przejść na drugą stronę ulicy, wygląd sygnalizatora świetlnego oraz pasów, czyli przejścia dla pieszych. Następnie wykonały grupową pracę plastyczną pt. „Zebra – przejście dla pieszych”. W ramach ćwiczeń praktycznych wybrały się na skrzyżowanie, aby utrwalić poznane zasady.

                

         

         

    • Kontakty

      • Przedszkole Publiczne nr 9 w Bartoszycach
      • Dyrektor: (89) 763 35 96, Kierownik gospodarczy: (89) 674 77 17, Grupy przedszkolne: (89) 674 77 18
      • Adres: ul.Nad Łyną 5A , 11-200 Bartoszyce 11-200 Bartoszyce Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych