• ROK SZKOLNY 2023/2024

        "Z FENKIEM UCZĘ SIĘ DOBREGO ZACHOWANIA"

        W marcu 2024 r. w grupie „Pieski” rozpoczęto realizację innowacji pedagogicznej „Z Fenkiem uczę się dobrego zachowania”, której celem jest kształtowanie u dzieci umiejętności kulturalnego i bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach życiowych. Nowatorstwo innowacji polega na wprowadzeniu do zajęć edukacyjnych serii książek „Przygody Fenka. Dobre zachowanie”. To 12 bajek  nie zawierających przemocy, wyznaczających wyraźną granicę między dobrem i złem, podkreślających wartości takie jak: rodzina, przyjaźń, zaufanie. Pomagają one kształtować odpowiedzialność i empatię.  Zostały stworzone przez specjalistów  – praktyków w dziedzinie wychowania i kształcenia dzieci. To bajki, które inspirują do dalszej aktywności. Każde zajęcia będzie rozpoczynać piosenka „Fenki to po prostu liski”. 

        Marzec:

        Na początku dzieci poznały bohatera na podstawie książki online Witajcie. Świat Fenka.” Zapoznały się z jego rodziną i najlepszym przyjacielem, odwiedziły Słoneczną Krainę i poznały adres Fenka. Wspólnie pokolorowały plakat z Fenkiem. Stworzono w sali „Kącik Fenka”, w którym dzieci mają dostęp do kolorowanek, gier, aktualnie wykorzystywanych do zajęć książeczek z przygodami Fenka oraz maskotki Fenka.

             

        W pierwszym tygodniu marca odbyły się zajęcia edukacyjne z książką „Czekam na swoją kolej”. Celem zajęć było rozwijanie umiejętności społecznych dzieci, które są niezbędne w poprawnych relacjach z dziećmi i dorosłymi. Dzieci odpowiadały na pytania dotyczące treści bajki. Przypomniały regulamin korzystania z przedszkolnego placu zabaw. Przedszkolaki postanowiły wziąć przykład z Fenka i wprowadzić pomysł z wykonaniem laurki na przeprosiny kolegi lub koleżanki z grupy. Wzięły udział w zabawie z piłką, podczas której wytrwały 10 sekund bez słowa i ruchu. Rozmawiały na temat cierpliwości. Wykonały pracę plastyczną wymagającą cierpliwości (wydzieranka postaci Fenka). Poznały zasady gry obowiązujące podczas gry planszowej z kostką (czekanie na swoją kolej, radzenie sobie z sukcesem i porażką). Wyszukiwały różnice na obrazkach. Układały puzzle w zespołach i samodzielnie. Z nauczycielem stworzyły „Kodeks cierpliwego przedszkolaka” zawierający wspólnie omówione zasady. Zostały już wręczone pierwsze odznaki cierpliwego przedszkolaka. Dzieci wykonywały też karty pracy wymagające skupienia uwagi, cierpliwości. Były to ćwiczenia grafomotoryczne, podczas których rysowały szlaczki po śladzie i samodzielnie, wymyślały swoje własne wzorki podczas ozdabiania latawców bohaterów książki, rysowały samochód po śladzie i samodzielnie.

                      

        W drugim tygodniu marca odbyły się zajęcia edukacyjne z książką „Nie wszystko mogę mieć”. Dzieci dowiedziały się, że nie zawsze można mieć wszystko, czego się chce. Przekonały się, że inni rodzice także nie kupują wszystkiego swoim dzieciom oraz, że ciekawe zabawki nie muszą być kupione i że można zrobić je samemu. Nauczyły się wykorzystywać niepotrzebne opakowania i nadawać im „nowe życie”. Wspólnie zaprojektowały z kartonu nową zabawkę - tunel przeznaczony dla samochodów, który wykorzystują podczas zabaw swobodnych. Wcześniej ozdobiły go kolorowymi rysunkami za pomocą kredek i mazaków. Dzieci zgodnie współdziałały ze sobą w celu osiągnięcia wspólnego celu. Ponadto przedszkolaki bawiły się z wykorzystaniem kartoników dopasowując do każdej piłki właściwy układ kolorów ćwicząc spostrzegawczość wzrokową.

                 

        Podczas zajęć edukacyjnych z książką „Sprzątam po zabawie” dzieci dowiedziały się jak ważny jest porządek i odkładanie zabawek na swoje miejsce oraz poznały konsekwencje bałaganu. Przekonały się, że nie tylko dorośli, ale również dzieci powinny sprzątać po sobie. Zobaczyły, że dzięki współpracy można bardzo szybko uporać się z pracą. Przedszkolaki wzięły udział w wielu zabawach: „Zagubione zabawki”, „Sprzątamy literki”. Brały udział w ćwiczeniach logopedycznych z samogłoskami za pomocą ilustracji. Wykonały kartę pracy kolorując tylko te przedmioty, które mogą się przydać w sprzątaniu. Przypomniały sobie o obowiązkach dyżurnych zabawek oraz o tym, że nie tylko dyżurni odpowiedzialni za porządek sprzątają.

                

         

        Podczas zajęć edukacyjnych z książką „Potrafię się dzielić” dzieci zrozumiały, dlaczego warto się dzielić. Dowiedziały się, jakie mogą być konsekwencje samolubnego zachowania oraz utrwaliły słowo „przepraszam” i przekonały się, jak bardzo jest ono ważne. Przedszkolaki wysłuchały rymowanki:

        Jak to miło i wesoło,

        gdy ktoś ze mną się podzieli.

        Kiedy da lizaka, ciasto

        w domu lub na karuzeli.

        Ja też chętnie się podzielę,

        lalką, misiem, samolotem

        w poniedziałek i niedzielę

        właśnie teraz, a nie potem.

        Potem wzięły udział w pogadance, podczas której zwrócono uwagę na korzyści płynące z dzielenia się z innymi, różnicę między zabawkami prywatnymi a tymi, które należą do wszystkich dzieci (przedszkolnymi) oraz na zasady obowiązujące w trakcie, gdy więcej dzieci ma ochotę bawić się tą samą zabawką. Dzieci miały możliwość zrobienia koledze/koleżance czegoś miłego poprzez „UMILACZKI”. Polegało to na przygotowaniu laurki dla kogoś z grupy, czyli „Dla każdego coś miłego”. W tym celu w sali przygotowano koperty ze zdjęciami poszczególnych dzieci i zawieszono w widocznym miejscu. Na początku odbyło się losowanie, teraz dzieci mogą wrzucać do kopert „umilaczki” dla wybranych przez siebie osób. Ponadto dzieci wykonały zadania od Fenka z kartami pracy związanymi z  Wielkanocą. Poznały też zasady gry „Sudoku”. Wspólnie z nauczycielem próbowały rozwiązać łamigłówkę.

             

         

         

         

        "ZUCHOWE ZABAWY ZERÓWKOWE"

        W listopadzie w grupie dzieci 6letnich „Biedronki” rozpoczęła się realizacja innowacji pedagogicznej „Zuchowe Zabawy Zerówkowe”. W ramach innowacji, dzieci poznają metodykę zuchową i metodę harcerską, biorąc udział w zajęciach według jej założeń. Dzieci same wybrały sobie nową nazwę swojej grupy, która będzie obowiązywała tylko podczas zajęć zuchowych - „Skrzaty znad Łyny” Podstawą metodyki zuchowej jest zabawa, więc nasze przedszkolaki-zuchy miały okazję już wcielić się w różne role zdobywając dwa tropy. W listopadzie realizowaliśmy trop „Miłośnicy Niepodległej”, uzupełniając wiedzę na temat polskich symboli narodowych i naszej historii oraz poznając 1 Prawo Zucha - „Zuch kocha Boga i Polskę”.
        W grudniu zaś zrealizowaliśmy drugi trop „Pomocnicy Świętego Mikołaja”. Poznaliśmy 5 Prawo Zucha - „Wszystkim jest z zuchem dobrze”, dowiedzieliśmy się, kim jest wolontariusz i skąd tak naprawdę pochodzi Święty Mikołaj, wykonaliśmy papierowe lampiony i ozdoby choinkowe, a na koniec przekazaliśmy Betlejemskie Światło Pokoju do naszego przedszkola  na ręce Pani Dyrektor.
         
            
         
        Nasze zuchowe zabawy zerówkowe mają się wspaniale i świetnie przy nich bawimy. Ostatnie tygodnie mijają nam na wykonywaniu różnych zadań uczących współpracy i rozwijających naszą sprawność. Uczymy się co to znaczy być dzielnym, jak stawać się coraz lepszym, pamiętać o swoich obowiązkach, mówić prawdę czyli staramy się poznawać Prawo Zucha i działać zgodnie z jego zasadami. Wybraliśmy już szóstkowych - liderów mniejszych zespołów, którzy kierują naszymi działaniami, kiedy pracujemy w grupach. Świętowaliśmy też Dzień Myśli Braterskiej - święto harcerzy na całym świecie, obchodzone w dniu urodzin twórcy skautingu Roberta Baden-Powella - 22 lutego. A przed nami najważniejsze zuchowe święto, które trafia się tylko raz na cztery lata - Imieniny Zucha, obchodzone  29 lutego. Już nie możemy się doczekać!
         
                 
         
        IMIENINY ZUCHA
        „Raz na cztery lata zuch się staje pępkiem świata” to zdanie, które zdecydowanie było myślą przewodnią 29 lutego. To dzień bowiem na tyle wyjątkowy, nie tylko dlatego, że występuje tylko co cztery lata, ale dlatego że właśnie wtedy obchodzimy Imieniny Zucha. A to oznacza, że nie wszystkie zuchy w swoim życiu mają okazję do ich świętowania. Ten wyjątkowy dzień na pewno zapadnie na długo w pamięci naszym zuchom - Skrzatom z Nad Łyny. To właśnie tego dnia, w towarzystwie Pani Dyrektor, Druhny Komendantki oraz rodziców, zostały oficjalnie przyjęte w grono zuchów, otrzymując chusty i pierscienie. Wcześniej musiały oczywiście udowodnić znajomość Prawa Zucha i symboliki znaczka. Nie zabrakło także tortów, które przygotowała każda szóstka wraz z rodzicami, prezentów i życzeń, jak na prawdziwe imieniny przystało!
        W ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Zerówkowe zabawy zuchowe” w grupie dzieci 6letnich „Biedronki” rozpoczęto cykl zajęć „Mistrzowie emocji”. Treści zajęć opierają się na filmie „W głowie się nie mieści”. Dzieci, podobnie jak bohaterka filmu - Riley, poznają kolejno każdą emocję, których doświadczają codziennie w różnym natężeniu. Do tej pory dowiedzieliśmy się już jak funkcjonuje nasz mózg, że jest swego rodzaju komputerem i „centralą”, którą rządzą właśnie emocje. Poznaliśmy także dokładne miejsce w jego budowie, w którym emocje powstają. Odwiedziliśmy także Krainę Złości i Spokoju. Uczyliśmy się jak radzić sobie ze złością, jakie sytuacje sprawiają, że się złościmy i które z naszych potrzeb nie są wtedy zaspokajane. Poznaliśmy także techniki relaksacyjne, które mogą nam pomóc w uspokojeniu się w momencie, kiedy towarzyszą nam bardzo silne emocje. Cały czas pamiętamy także o tym, że nie ma złych i dobrych emocji, wszystkie są tak samo ważne i potrzebne. 
               
        „Biedronki” w ramach innowacji pedagogicznej „Zerówkowe zabawy zuchowe” i odkrywania tajemnic zuchowego świata, dalej zdobywają trop „Mistrzowie emocji”. Na ostatnich zajęciach dzieci w szóstkach - małych grupach, wykonywały wspólnie plakaty, na których przedstawiały swoje zainteresowania, członków swoich rodzin oraz najbliższych przyjaciół a także wszystko to, co sprawia im radość. Wspólnie porozmawialiśmy także co to znaczy odczuwać radość i dlaczego wszystkie narysowane przez nich elementy są tak istotne przy jej przeżywaniu. Dodatkowo Wiktoria, Pola, Hania, Michalina, Mikołaj, Robert, Pola i Igor otrzymali długo wyczekiwane chusty i zostali prawdziwymi zuchami! To dopiero był powód do radości! 
             

         

        ROK SZKOLNY 2022/2023

        "BAJKOWA WYPRAWA"

        Dzieci  z grupy „Sówki” rozpoczęły przygodę z innowacją pedagogiczną pt.  „Bajkowa wyprawa”. Polega ona na zaproszeniu dzieci do świata klasycznych bajek, do poznawania postaci, postaw i przygód bajkowych bohaterów. To wreszcie zaproszenie do różnorodnych aktywności związanych z bajkami, osadzonych w podstawie programowej i priorytetach MEiN. 

        Cele innowacji:

        - Rozbudzanie zainteresowania literaturą klasyczną, upowszechnianie czytelnictwa,

        - Kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno.

        - Systematycznie poznawanie kolejnych bajek z zakresu literatury klasycznej.

        - Realizacja podstawy programowej wychowania przedszkolnego w oparciu o literaturę klasyczną.

        - Dostrzeganie i rozróżnianie zachowania dobrego i niewłaściwego.

        - Doskonalenie umiejętności komunikowania się, w tym posługiwania się pełnymi zdaniami

        i tworzenia spójnych wypowiedzi. Poszerzanie słownictwa.

        - Rozbudzanie wyobraźni, kreatywności i twórczego myślenia.

        Najpierw przedszkolaki odkryły tajemnice "Czerwonego Kapturka" i świetnie się przy tym bawiły.

               

        15.03.2023r. dzieci z grupy "Sówki" kolejny raz przeniosły się do świata bajek. Tym razem poznały bajkę pt: "Trzy małe świnki". Wykonały wiele zadań m.in. układały historyjkę obrazkową, posegregowały domki świnek zwracając przy tym uwagę na ich rozmiar, stworzyły własne domki z materiału badawczego sprawdzając, który domek uda im się zdmuchnąć. Na koniec samodzielnie zrobiły "świnkowe" kanapki, które bardzo szybko zniknęły z przedszkolnych talerzyków.

        12.04.2023r. dzieci poznały bajkę pt: " Kot w butach". Przedszkolaki poszukiwały takich samych butów poprzez grę memory, nakarmiły kota odpowiednią ilością myszek, ułożyły kotka z wybranych figur geometrycznych oraz wykonały pracę plastyczną.

        19.04.2023r. grupa "Sówki" poznała przygody głownego bohatera bajki "Jaś i magiczna fasola". Układały z fasolki dowolne kształty , dopasowywały postacie do odpowiedniego obrazka oraz wykonały pracę plastyczną.

        24.04.23r. podczas poznanwania bajki pt: "Roszpunka" przedszkolaki układały historyjkę obrazkową, nawlekały na żyłkę małe elementy m.in makaron oraz z papierowego talerzyka wykonały prace plastyczną.

         

        25.04.23r. dzieci z grupy "Sówki" słuchały bajki pt: "Calineczka". Przedszkolaki ułożyły w  poprawnej kolejności występujące w bajce postacie, mierzyły długości wybranych przedmiotów, odgadywały zagadki słowne i słuchowe. Na koniec ozdobiły suknie Calineczki pięknymi kwiatkami.

         

        27.04.23r. przedszkolaki przeniosły się w bajkową wyprawę po raz ostatni. Poznały bajkę pt: "Kopciuszek", dzielnie wykonały zadania m.in oddzielały fasolę od makaronu, szyły podziurkowane ubrania, wieszały na sznurku pranie oraz malowały farbami wymarzoną suknię Kopciuszka. Wszystkie zabawy realizowane w trakcie trwania innowacji bardzo podobały się dzieciom , za tak duże zaangażowanie otrzymały pamiątkowy dyplom.

                   

         

        ODKRYJ TAJEMNICE SWOICH RĄK

         „Ręce to bardzo ważne części naszego ciała. Są niezbędne do wykonywania wielu codziennych czynności. Przy ich pomocy bawimy się, jemy, ubieramy i piszemy. Ręce pomagają nam poznawać świat.”

                                                                                                                                                                ANETA GICZEWSKA, „RĘKA”

           Od września w grupie „Sówki” realizowana jest innowacja pedagogiczna „Odkryj tajemnice swoich rąk”, która pomaga dzieciom w rozwijaniu sprawności ruchowej, zarówno w obrębie motoryki małej, jak i dużej, a także stanowi wyjście naprzeciw wymogom edukacyjnym zawartym w aktualnej podstawie programowej wychowania przedszkolnego. Głównym jej celem jest  wzbogacenie programu nauczania o nowe treści, formy i metody służące rozwijaniu motoryki małej oraz szerzenie idei poznawania poprzez doświadczanie, uwzględniając cały rozwój dziecka w wieku przedszkolnym.

           We wrześniu dzieci rozwijały ogólną sprawność ruchową, poprzez wykonywanie ćwiczeń doskonaliły równowagę i koordynację, orientację w położeniu przedmiotów, kształtowały świadomość własnego ciała, wykonywały ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej jak również ilustrowały ruchem własnego ciała treści piosenki .

                

         Przedszkolaki z grupy "Sówki" świetnie się bawiły podczas realizacji pierwszych tematów wrześniowych.

             

        W październiku dzieci doskonaliły orientację w schemacie własnego ciała i przestrzeni jak również koordynację bimanualną i współpracę rąk.

                   

        Listopad to miesiąc w którym dzieci z grupy,, Sówki " stymulowały zmysł dotyku. Usprawniały proces integracji sensorycznej.

                

        W miesiącu grudniu dzieci usprawniały koordynację wzrokowo-ruchową jak również doskonaliły ruchy przedramienia i nadgarstka.

                

        Styczeń to miesiąc w którym doskonaliliśmy czynności samoobsługowe oraz poprawialiśmy ruchomości stawu łokciowego i nadgarstka.

             

        Luty był miesiącem, w którym dzieci brały udział w zabawach przy muzyce, w ćwiczeniach prostych ruchów dłoni oraz w zagadkach ruchowych.

             

        W marcu dzieci z grupy,, Sówki " doskonaliły umiejętność świadomego regulowania napięcia oraz zdolności siły nacisku.

              

        W kwietniu dzieci kształtowały czynności manipulacyjne dłoni, wykonywały ćwiczenia ułatwiające opanowanie prawidłowego chwytu i sposobu trzymania narzędzia pisarskiego.

                  

        Maj był miesiącem w którym doskonaliliśmy funkcję grafomotoryczne oraz usprawnialiśmy umiejętność chwytania i kontrolowania przyboru do pisania.

             

             

        Grupa,, Sówki " w czerwcu doskonaliła precyzyjne ruchy rąk w zabawach oraz wykonywała ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe.

             

        Ogólnopolski Program KRAINA MUZYKI: "MUZYKA TO MATEMATYKA"- edycja V 

        Autorem i organizatorem programu jest mgr Karolina Szczerbakowska - Biniszewska, założycielka Krainy Muzyki w Warszawie, doktorantka Akademii Pedagogiki Specjalnej.

        Celem głównym programu  Kraina Muzyki edycji V MUZYKA TO MATEMATYKA jest rozbudzenie wrażliwości i wyobraźni muzycznej dzieci w wieku przedszkolnym oraz promocja matematyki i jej roli w muzyce, rozwijanie wyobraźni, twórczej aktywności i uzdolnień matematycznych dzieci. 

        Cele szczegółowe:

        - rozwijanie poczucia rytmu

        - doskonalenie umiejętności liczenia, przeliczania na konkretach

        - tworzenie i przeliczanie zbiorów

        - próby zrozumienia symetrii w muzyce i matematyce

        - przybliżenie i porównanie geometrii w muzyce i matematyce

        - doświadczanie kodowania muzycznego

        Zakres programu: 

        - programem zostają objęte dzieci 5 letnie z grupy Biedronki, koordynatorem programu jest wychowawca grupy, p. Joanna Łach

        - program trwa od 21.09.2022r. do 30.06.2023r.

        - warunkiem zrealizowania programu jest wykonywanie przydzielonych na każdy miesiąc zadań a także ich dokumentowanie w postaci zdjęć i filmów i prezentowanie na grupie facebookowej programu.

                                                           

        WRZESIEŃ

        Dzieci  z grupy „Biedronki” rozpoczęły przygodę z innowacją pedagogiczną pt. „Muzyka to matematyka.”

        W ramach realizacji wrześniowych zadań aktywnie wysłuchały „Hymnu Krainy Muzyki”, nauczyły się tekstu i zaśpiewały piosenkę, a następnie wykonały rozbudowany układ choreograficzny do w/w utworu. Kolejnym zadaniem wykonanym przez „Biedroneczki” było „Liczenie instrumentów”. Dzieci z dostępnych instrumentów tworzyły zbiory, a następnie przeliczały ich zawartość. Na koniec przy pomocy kartoników z cyframi określały liczbę elementów w zbiorach. Zabawa była wspaniała. „Biedroneczki” już nie mogą doczekać się kolejnych zadań.

                                                   

        PAŹDZIERNIK

         Tym razem przedszkolaki poznały nazwy dur-moll oraz ich znaczenie w muzyce, a następnie przy pomocy poznanych terminów określały nastroje w muzyce DUR – MOLL WESOŁO I SMUTNO W MUZYCE.

        Podczas zabaw muzycznych wykonały trening słuchowy na przykładzie wybranych piosenek i dzieł muzyki klasycznej, pracowały nad swoimi emocjami, rozwijały empatię oraz sprawność fizyczną i artystyczną prezentację. Podsumowaniem było krótkie przedstawienie teatralne pt. „W Krainie Muzyki – czasem słońce, czasem deszcz”. Biedroneczki poprzez pantomimę odgrywały przydzielone im role wykorzystując do tego stroje, maski oraz dostosowane akcesoria.

         

        W piątek 21 października grupę Biedronki odwiedziły Pani Dorota Łokuciejewska - mama Poli oraz jej siostra Nela. To była dla przedszkolaków szczególna wizyta. W ramach realizacji innowacji pedagogicznej "Muzyka to matematyka" Biedroneczki wysłuchały koncertu muzycznego, podczas którego Nela wspaniale zagrała na klarnecie. Wcześniej opowiedziała o swojej szkole muzycznej,  do której uczęszcza, o instrumencie, na którym gra oraz o ciężkiej pracy, jaką musi włożyć podczas systematycznych ćwiczeń. Pani Dorotko i Nelciu, dziękujemy za poświęcony czas i cudowny koncert.  To było wspaniale przeżycie. Życzymy Neli wytrwałości i wielu sukcesów.  
         
           

        LISTOPAD

        Dzieci z grupy Biedronki meldują wykonie kolejnych zadań w  ramach realizacji innowacji pedagogicznej pt. „Muzyka to matematyka.” W listopadzie musiały wykonać obowiązkowe zadanie, jakim było uroczyste wykonanie Hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego podczas wspólnego świętowania Niepodległości. Biedroneczki podczas zajęć i zabaw zorganizowanych poznały także historię naszego kraju, która miała miejsce ponad 100 lat temu. Drugim zadaniem, które dzieci wykonały było poznanie pierwszych nutek oraz  ich nazw solmizacyjnych. Biedroneczki poznały nazwę i wygląd pięciolinii oraz klucza wiolinowego, porządkowały nutki, przeliczały je, układały na pięciolinii. Na zakończenie spotkania został  wprowadzony instrument melodyczny „dzwonki diatoniczne”, na którym dzieci grały poszczególne dźwięki a także całą gamę.

             

        GRUDZIEŃ

        Dzieci z grupy Biedronki wykonały grudniowe zadnie w ramach realizacji innowacji pedagogicznej pt. „Muzyka to matematyka.” Tym razem przedszkolaki utrwaliły pojęcia dur-moll i poznały określenia forte i piano (głośno i cicho). Na zakończenie spotkania wykonały interpretację piosenki w aranżacji Krainy Muzyki pt. „Pada śnieg”. Wykorzystały do tego zgromadzone w sali instrumenty muzyczne: dzwonki, dzwonki diatoniczne, janczary, kołatki i marakasy. Świąteczna orkiestra spisała się na medal.

             

        W listopadzie 2022 r. w grupie Biedronki został ogłoszony wewnątrzgrupowy konkurs muzyczno-techniczny w ramach realizacji innowacji pedagogicznej pt. „Muzyka to matematyka”.

        Zadaniem uczestników konkursu było zaprojektowanie i wykonanie instrumentu muzycznego. Rodzice wspólnie z dziećmi wykazali się ogromną kreatywnością i wielkim zaangażowaniem. Wpłynęło 14 prac konkursowych. Miedzy innymi znalazły się tam: harfa, wiolonczela, gitara, ukulele, bębenki, marakasy, flet, konsola i tamburyno.

        Komisja wyłoniła trzy pierwsze miejsca oraz wyróżnienia. Na każdego uczestnika konkursu czekał dyplom oraz upominek. Wszystkim serdecznie gratulujemy, a Rodzicom dziękujemy za pomoc i wsparcie naszych przedszkolaków.

         Oto nagrodzeni uczestnicy konkursu wraz ze swoimi instrumentami.

        STYCZEŃ

        „Zabawa z babcią i dziadkiem” -   taki tytuł nosi piosenka, której nauczyły się  dzieci z grupy Biedronki w ramach realizacji innowacji pedagogicznej pt. „Muzyka to matematyka.” Pierwsze styczniowe zadanie polegało na doskonaleniu świadomości własnego ciała podczas ilustrowania słów piosenki gestem i ruchem. Dodatkowo piosenkę tą Biedroneczki przestawiły podczas spotkania z babciami i dziadkami na terenie przedszkola oraz w ramach występu w DPS w Bartoszycach. 

                          

        Drugie zadanie, jakie wykonały Biedroneczki w styczniu, to poznanie instrumentów strunowych smyczkowych: skrzypiec, wiolonczeli i kontrabasu.  Dzieci zapoznały się z budową i brzmieniem instrumentów w oparciu o prezentacje multimedialne, poszukiwały cech wspólnych i różnic w ich budowie i brzmieniu. Słuchały także  utworów smyczkowych np.: Zima Vivaldiego w wykonaniu profesjonalnych zespołów smyczkowych. Na zakończenie spotkania Biedroneczki same zamieniły się w muzyków i przy pomocy instrumentów muzycznych, które wykonały razem z rodzicami w ramach konkursu plastyczo-technicznego, zagrały koncert smyczkowy. 

              

        LUTY

        Za dziećmi z grupy Biedronki kolejne zadania w ramach realizacji innowacji pedagogicznej pt. „Muzyka to matematyka.” Pierwszym z nich było ANDANTE, czyli poznanie rytmu spokojnego kroku na przykładzie piosenki „Sopelkowa piosenka”. Dzieci utrwalały tę umiejętność odzwierciedlając układy choreograficzne tańcząc w parach oraz w kole z wykorzystaniem Sigumy.

                 Kolejne zdanie to poznanie instrumentów dętych: fletu, klarnetu oraz trąbki.  Dzieci zapoznały się z budową i brzmieniem instrumentów w oparciu o prezentację multimedialną, poszukiwały cech wspólnych i różnic w ich budowie i brzmieniu, porównywały długość instrumentów. Następnie sala Biedroneczek zamieniła się w salę koncertową. Dzieci samodzielnie wykonały bilety wstępu na koncert muzyczny i zajęły miejsca jako publiczność, aby  obejrzeć i wysłuchać  utworów w wykonaniu profesjonalnych zespołów muzycznych. Na zakończenie spotkania dzieci aktywnie wysłuchały zabawy muzycznej pt. „Pajączek” granej na flecie.  Podczas całych zajęć dzieci starały się posługiwać poznanymi już określeniami muzycznymi: Dur (wesoło)-moll (smutno), adagio (w tempie spokojnego kroku), allegro (wesoło, ruchliwie), forte (głośno), piano (cicho).

                               

         

        Nadszedł marzec i czas na kolejne zadania w ramach realizacji innowacji pedagogicznej pt. „Muzyka to matematyka.”  Pierwszym z zadań była instrumentalizacja utworu pt. „Siedzi sobie kukułka”. Przedszkolaki przejrzały instrumenty muzyczne znajdujące się w sali grupy i wybrały  marakasy, klawesy, janczary i dzwonki naciskane. Przy pomocy tych instrumentów stworzyły akompaniament do wiosennej piosenki. Były przy tym niezwykle skupione, bo przecież orkiestra musi grać synchronicznie.

        W kolejnym zadaniu Biedronki również wykazały się poczuciem rytmu i umiejętnością słuchania. Drugie marcowe zadanie dotyczyło wykonania układu tanecznego do piosenki „Dni tygodnia”. Podczas tańca przedszkolaki miały możliwość poćwiczyć pamięć i utrwalić nazwy dni tygodnia w odpowiedniej kolejności.

        Za dziećmi z grupy Biedronki kolejnie zadanie zrealizowane w ramach realizacji innowacji pedagogicznej pt. „Muzyka to matematyka.” Tym razem przedszkolaki zapoznawały się z instrumentami z rodziny perkusyjnych, do którym miedzy innymi należą: trójkąt, bębenek, kij deszczowy. Dzieci opisywały budowę bębenka i trójkąta, pokazywały jak się na nim gra. Podczas zabaw dydaktycznych „Co to za figura geometryczna?” oraz „Dzień – noc” porównywały instrumenty do figur geometrycznych, utrwalały wygląd i nazwy figur rysując je  na piasku i kaszy, a także segregowały instrumenty do figur (trójkąty do trójkątów, bębenek do kół).

        Podczas kwietniowego spotkania z Krainą Muzyki Biedroneczkom towarzyszyli ich rodzice. Podczas zajęć otwartych dzieci zaprezentowały rodzicom nabyte wiadomości i umiejętności zdobyte podczas realizacji poprzednich zajęć. Dzieci opowiedziały o poznanych dotychczas instrumentach oraz pojęciach muzycznych. Były też tańce, śpiew oraz gra na instrumentach muzycznych do poznanych utworów. Rodzice początkowo bacznie obserwowali swoje pociechy, a następnie sami zagrali w orkiestrze pod kierunkiem dyrygenta do utworu „Siedzi sobie kukułka”. Na zakończenie spotkania dzieci wspólnie z rodzicami wykonali jeden z instrumentów perkusyjnych pod nazwą kij deszczowy.

        Nadszedł maj i czas na kolejne zadanie w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Muzyka to matematyka.”  Maj to miesiąc kojarzony ze świętem rodziny, dlatego też przedszkolaki  wykonały tym razem zadnie pt. „Dzień rodziny” . Związane ono było z nauką gry utworu „Sto lat” na wybranym instrumencie muzycznym. Biedroneczki po kilku próbach wykonały swoje zdanie perfekcyjnie i  zagrały swoim rodzicom na dzwonkach diatonicznych. Realizując  to zadanie przedszkolaki wykazały się  ogromnym skupieniem oraz poczuciem rytmu.

         

        To już ostatni miesiąc realizacji innowacji pedagogicznej „Muzyka to matematyka.”   
        W czerwcu Biedroneczki wykonały dwa zadania. Pierwsze z nich to aktywne słuchanie muzyki. Zasłuchane przedszkolaki odzwierciedlały układ choreograficzny do utworu Wilhelm Tell. Podczas zabawy wykorzystały swój ulubiony rekwizyt Sigumę.

         


         
        Kolejne zadanie to podsumowanie wiadomości i umiejętności zdobytych podczas realizacji całej innowacji.  Dzieci wzięły udział w muzyczno – matematycznym quizie, podczas którego usystematyzowały swoją wiedzę, rozwiązywały zagadki i zadania związane z terminami  muzycznymi  i matematycznymi, opowiadały o swoich ulubionych zabawach muzycznych, piosenkach, tańcach, a także instrumentach muzycznych. Konkurs wywołał wśród dzieci wiele pozytywnych emocji i pokazał jak bardzo wzbogaciła się ich wiedza w zakresie muzyczno-matematycznym.
         

        ROK SZKOLNY 2021/2022

        „SENSORYCZNIE SIĘ ROZWIJAM,  BO SKACZĘ, BIEGAM, BADAM I DOTYKAM”

        Od września 2021 r.  dzieci 5-letnie z grupy „Jeżyki”  uczestniczą w zajęciach sensorycznych Krainy Zmysłów- „Sensorycznie się rozwijam, bo skaczę, biegam, badam i dotykam”. Wprowadzona w grupie innowacja jest zgodna z podstawą programową wychowania przedszkolnego i  wspiera aktywność dziecka podnosząc poziom integracji sensorycznej i umiejętność korzystania z rozwijających się procesów poznawczych. Realizowane działania  mają na celu wsparcie rozwoju dzieci angażując ich zmysły oraz dostarczając im wrażeń sensorycznych w formie zabawowej.

        -We wrześniu „Jeżyki” dowiedziały się, czym są zmysły,  stworzyły kącik sensoryczny oraz poznały piosenkę o zmysłach.

                 

        -W październiku były zabawy z owocami i warzywami. Wykorzystując zmysły: dotyk, węch i smak, dzieci poznawały owoce i warzywa. Wykonały  również sensoryczne pudełko dotykowe, które wykorzystały do zabaw z warzywami. 

                      

         -W listopadzie odbyły się zabawy jesienne, m.in.  z kartami ruchowymi, podczas których dzieci naśladowały  zwierzęta i przedmioty znajdujące się na wylosowanej karcie. „Jeżyki” wykonały też pudełka do gry w  bingo i  zapełniały swoje pudełko darami jesiennymi. Dużo radości sprawiła  dzieciom zabawa „ Na sensorycznym   dywanie” z wykorzystaniem  ścieżki sensorycznej, którą pokonywały gołymi stopami stymulując zmysł dotyku.

                            

        -Pod koniec listopada ogłoszony został Międzynarodowy konkurs  na „Sensoryczną choinkę”. W konkursie wzięło udział 12 dzieci z grupy „Jeżyki” wraz z rodzicami. Zdjęcia wszystkich wykonanych prac zostały opublikowane na portalu internetowym Krainy Zmysłów. W styczniu poznamy wyniki konkursu.

                     

        -W grudniu Jeżyki stymulowały  zmysły zapachu i dotyku, m.in. podczas rozpoznawania i nazywania produktów związanych i kojarzonych ze świętami, np. cytryna, pomarańcza, cynamon, kakao, przyprawa do piernika, goździki, suszone grzyby, miód. Dzieci poznały zapach pieczonych pierników, rozpoznawały ich kształty, dotykały i dekorowały  samodzielnie  a także zjadły  swoje wypieki ze smakiem.

                   

        -Styczeń, to zimowy miesiąc, więc nie mogło zabraknąć zabaw sensorycznych związanych ze śniegiem, który dzieci uwielbiają. Jedną z zabaw stymulujących m.in. zmysł dotyku, priopriocepcji było malowanie zimowego pejzażu białą farbą za pomocą stóp i dłoni.
        Jak zima, to nie może zabraknąć bałwana… „Jeżyki”  wykonały śnieg sensoryczny łącząc ze sobą produkty spożywcze , tj. mąkę, olej, śnieżkę. Następnie przystąpiły do lepienia kul różnej wielkości, z których powstały bałwanki. Guziczki wykonane zostały z ziarenek kawy. Ta zabawa miała na celu stymulację zmysłu dotyku, węchu i propriocepcji.

               

        -Serduszkowo - Walentynowo.....tak właśnie sensorycznie bawiliśmy się w lutym... „Jeżyki” już w dniu Walentynek bawiły się w „Serduszkową hop grę”,  która miała na celu wykonanie ćwiczeń ruchowych  znajdujących  się na wybranym sercu. Wspólnie stworzyliśmy także serduszka ozdobione  różnymi  sensorycznymi  fakturami , tj. guziki, pióra, folia bąbelkowa, tektura ozdobna, miękkie pompony z wykorzystaniem mocnego kleju. „Sensoryczne butelki walentynkowe”, to kolejna zabawa, która dostarczyła dzieciom wielu wrażeń i pozytywnych emocji. Do wykonania takiej butelki użyliśmy kleju w płynie, wody oraz lekkich przedmiotów, np. pompony, cekiny, guziki itp., barwnik spożywczy. Wszystkie zabawy miały  na celu, m.in. stymulację  zmysłu dotykowego, proprioceptywnego oraz przedsionkowego.

                

        -W marcu Jeżyki przygotowywały się do nadejścia Wiosny. Zanim przystąpiły  do przygotowania ogródka wiosennego –„Kącika przyrodniczego”, dowiedziały się, jak powinien wyglądać  ogród wiosną oraz co w nim możemy znaleźć. Poznały też pracę ogrodnika, dowiedziały się jakich narzędzi potrzebuje ogrodnik, żeby mieć piękny i zadbany ogród.  Czy ogrodnik musi mieć sprawny nos??? Odpowiedź brzmi tak. Dzieci wąchały przygotowane na talerzykach produkty, tj. szczypiorek, cebulę, czosnek. Wskazywały na obrazkach, nazywały prezentowane warzywa oraz  dobierały podpisy do obrazków. Dotykały i nazywały produkty umieszczone w woreczkach strunowych, tj. groch, fasolę, ryż.  

                    

        -W marcu „Jeżyki „ utworzyły  ogródek wiosenny w „kąciku przyrody”. Dzieci w swoich doniczkach posadziły różne nasiona kwiatów i warzyw, posiały również nasiona w kiełkowniku. Codziennie pielęgnują swój wiosenny ogródek, podlewają i  sprawdzają wzrost warzyw i kwiatów, a także  próbują szczypiorek, rzeżuchę i kiełki.

                

        -​​​​​​„Jeżyki” już wiedzą, że w ogrodzie  nie tylko sadzimy warzywa, kwiaty  i podlewamy je, żeby  pięknie rosły,  ale również ważne jest utrzymanie porządku.  Poprzez zabawę ruchową z torem sensorycznym dzieci przekonały się, że praca w ogrodzie nie jest wcale taka łatwa. Jeżyki rzucały woreczkami wypełnionymi grochem do kosza.  Następnie musiały przejść po ścieżce (kamieniach) , koło których znajdowały się obrazki wiosenne oznaczające różne  zadania do wykonania, np. motylek-machanie skrzydełkami, kwiatek- kucanie, żabka-kumkanie i skakanie, itp. W dalszej kolejności należało przejść przez tunel i „zrobić bociana” (stanąć na jednej nodze i machać rękoma). Potem należało przejść przez hula hop i na koniec odszukać wiosennego kwiatka w torebkach strunowych z grochem i fasolą. 

                

        -W kwietniu nie mogło zabraknąć  akcentu świątecznego. „Jeżyki” stymulowały  zmysł  dotykowy, proprioceptywny i wzrokowy w zabawie z kurczakami, które  narysowane były na woreczkach strunowych. W woreczkach znajdowały się ziarenka kukurydzy oraz oliwka. Zadaniem dzieci było ruchami palców „doprowadzić” ziarenka kukurydzy tak, aby zapełniły cały kontur kurczaka.

           

        -W kwietniu „Jeżyki” nie zapomniały  o Ziemi - naszej planecie i  dlatego na jej cześć troszkę sensorycznie postymulujemy zmysły. Każde dziecko otrzymało małą „kupkę” mąki. Zadaniem dziecka było rozprowadzenie mąki tak, aby powstał prostokąt,  po którym można będzie rysować. Dzieci wysłuchały przygotowane przez nauczycielkę zagadki o tematyce ekologicznej, następnie narysowały za pomocą palców na swoim prostokącie rozwiązanie zagadki ( np. drzewo, ptak, słońce, morze, deszcz, kwiat itp.). W kolejnym etapie pracy,  dzieci wsypały swoją mąkę do pojemników, dodały sól,  wodę oraz odrobinę farby zielonej i niebieskiej ,  wymieszały składniki tworząc masę do malowania Ziemi. „Jeżyki” otrzymały kontur z narysowaną Ziemią i pędzelkiem, wypełniły   obrazek przygotowaną masą, zgodnie ze wskazówkami. 
            

        -Maj, to cudowny miesiąc wiosenny, w którym na łące wśród rosnącej trawy pojawiają się kolorowe kwiaty,  a jak się dobrze przyjrzymy i nastawimy uszu, to zobaczymy również małych  mieszkańców łąki. W maju „Jeżyki” stymulowały zmysły poprzez malowanie  kolorowymi farbami majowej łąki na folii oraz  odkrywały majowe skarby, poprzez wydobywanie  z lodowej skamieliny  materiałów przyrodniczych związanych z łąką ( płatki kwiatów,  patyki, trawę i liście) za pomocą  strzykawki z  ciepłą wodą . Eksperymentowały próbując  wydobyć  elementy przyrodnicze z lodu posypując je również  solą a następnie obserwowały  jak one zaczynają się topić.

              

        -Nasza przygoda ze zmysłami w grupie „Jeżyki” dobiegła końca….W czerwcu kończymy już innowacyjny projekt „Sensorycznie się rozwijam, bo skaczę, biegam, badam i dotykam”. Żeby przekonać się jak pracują  zmysły, „Jeżyki”  uczestniczyły  w Olimpiadzie sensorycznej w ogrodzie przedszkolnym. Zabawa polegała na tym, że uczestnicy wykonywali sensoryczne zadania przygotowane w postaci baz. Podczas zabawy towarzyszył dzieciom  grupowy Sensorek-Poduszek, który  uważnie przyglądał się dzieciom oraz  kibicował wszystkim uczestnikom zabawy. Na zakończenie dzieci wykonały wspólne zdjęcie z Sensorkiem-Poduszkiem i  otrzymały dyplomy.

               

         

         

        "MAŁY MIŚ W ŚWIECIE EMOCJI"

        W roku szkolnym 2021/22 grupa "Kotki" realizuje innowację pedagogiczną "Mały Miś w świecie emocji"

        - Dzieci podały pomysły na uspokojenie, wyciszenie się w sytuacjach stresowych. Wśród pomysłów znalazły się medytacje, rysowanie, słuchanie muzyki, leżenie, czytanie książek, budowanie z klocków oraz wykorzystanie zabawek antystresowych, jak popity, gniotki, kostka Rubika, magnetyczne pierścienie i wiele innych. Przedszkolaki korzystały z tych zabawek bawiąc się wg swoich pomysłów, poprawiając przy tym małą motorykę i koordynację wzrokowo-ruchową. Poza tym robiły śmieszne miny do lusterka.

                   

        Przedszkolaki utrwaliły poznane emocje: Radość, Złość, Smutek, Strach, Nieśmiałość, omawiając każdą z nich. Następnie pokazywały i naśladowały zachowania towarzyszące tym emocjom.

                  

        - W ramach realizacji działań z innowacji pedagogicznej „Mały Miś w świecie emocji” narysowały pracę plastyczną „Dobre chwile w przedszkolu”. Za pomocą rysunku przedstawiły co najbardziej zapamiętały z realizacji innowacji w przedszkolu.   

                 

        -Dzieci grupy „Kotki „ w ramach realizacji działań z innowacji pedagogicznej „Mały Miś w świecie emocji” samodzielnie wykonały „Gniotki emocji” oraz „Baloniki – emotki” . Następnie narysowały na nich jedną z emocji. Wykonane przedmioty posłużyły dzieciom do wspólnej zabawy.

                      

         -8 kwietnia w grupie „Kotki” gościliśmy mamę, która nawiązując do realizowanej w przedszkolu innowacji pedagogicznej „Mały Miś w świecie emocji” przeczytała dzieciom bajkę Aurore Gauthier pt: „Porozmawiajmy jak Artur i Basia”.  Bajka ta uświadomiła przedszkolakom, że proste codzienne sytuacje stwarzają idealną okazję do samodzielnego wykonania prostych czynności dzięki którym będą bardziej odpowiedzialne i wzmocnią wiarę we własne siły. Następnie zaprosiła dzieci do wspólnej zabawy.

          

        -W grupie „Kotki” odbyły się zajęcia pt; „Burza w słoiku” prowadzone przez panią E. Żuławską i L. Grzelak z PCRE rozwijające kompetencje społeczno- emocjonalne. Dzieci podczas różnych zabaw poznawały i omawiały emocje. Dowiedziały się jakie są sposoby na zapanowanie nad złością. Wszystkie przedszkolaki wspaniale się bawiły podczas zajęć.
               

        -25.03.2022r. grupę „Kotki” odwiedziła pani Janina Kozłowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej, która na podstawie literatury przedstawiła dzieciom emocję nieśmiałość. Podczas spotkania przedszkolaki wzięły udział w zabawie ruchowej „Leśne zwierzęta” naśladując odgłosy i ruchy zwierząt. Wspaniałą zabawą dla dzieci okazały się również kalambury, gdzie pokazywały i nazywały różne emocje.

        -Podczas zajęć rozmawiały o emocji, jaką jest nieśmiałość, następnie  przedstawiały ją za pomocą rysunku. Swoje rysunki umieściły w kuferku emocji.

             

        - 25.02.2022r. odbyło się spotkanie z panią Joanną Turuta z Biblioteki Publicznej, na którym dzieci za pomocą czytanej literatury  rozmawiały na temat strachu, jak sobie z nim radzić.

               

         -Dzieci bawiły się w zabawę „Twister z emocjami, pokazując mimiką daną emocję.

                

        -W ramach realizacji  innowacji pedagogicznej „Mały Miś w świecie emocji” dzieci z grupy „Kotki” uczestniczyły w zabawach związanych z emocjami.

                

        - 09.12.2021r dzieci z grupy „Kotki” wzięły udział w kolejnym spotkaniu z panią Joanną Turuta z Biblioteki Publicznej, które tym razem przybliżyło dzieciom tematykę emocji jaką jest złość. 

                   

        - „Portret emocji- radość” dzieci  za pomocą rysunku przedstawiły, jak wyobrażają sobie  radość.

                         

        4 listopada odbyło się w przedszkolu spotkanie czytelnicze z panią Joanną Turuta z Miejskiej Biblioteki Publicznej , aby przy pomocy literatury porozmawiać o RADOŚCI. W trakcie czytania dzieci miały możliwość wykonania magicznych ćwiczeń. Radości nie było końca.

                 

           
         

         

         

    • Kontakty

      • Przedszkole Publiczne nr 9 w Bartoszycach
      • Dyrektor: (89) 763 35 96, Kierownik gospodarczy: (89) 674 77 17, Grupy przedszkolne: (89) 674 77 18
      • Adres: ul.Nad Łyną 5A , 11-200 Bartoszyce 11-200 Bartoszyce Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych